| iulianus111 a întrebat:

Cadillac-u din ce an este scutit de plata taxelor si impozitelor?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poate fi scutit de la plata impozitarii si a taxelor locale doar in situatia in care este declarata "masina de epoca". "Vehiculele istorice/de epoca sunt cele pentru care perioada trecuta de la incetarea fabricatiei tipului respectiv de vehicul (care a utilizat acelasi tip de caroserie si acelasi tip de motor) este de cel puţin 30 de ani. Vehiculele istorice pot fi originale, restaurate si reconstruite, sens in care detinatorul lor va obtine un atestat de vehicul istoric, emis de catre autoritatea nationala a FIVA (Federaţia Internaţionala a Vehiculelor Istorice), in Romania il poti obtine de la Retromobil Club Romania. Pentru vehiculele istorice, Registrul Auto Roman elibereaza CIV daca vehiculul detine un atestat de vehicul istoric si daca el corespunde in ceea ce priveste verificarea starii tehnice, avand in vedere caracteristicile tehnice de la data fabricatiei. Registrul Auto Roman mentioneaza in CIV eliberat pentru vehicule istorice textul "Vehicul istoric". Totusi, daca Registrul Auto Roman constata ca un vehicul cu atestat de vehicul istoric nu indeplineste conditiile necesare pentru incadrarea in aceasta categorie, nu va eliberea CIV-ul. De asemenea, tot pe baza atestatului de vehicul istoric se va inscrie textul "Vehicul istoric" si in CIV deja eliberate pentru vehiculele istorice inmatriculate in Romania." De obicei Cadillac-urile renumite "Biarritz Eldorado " sau "DeVille", etc. au o varsta de regula in jur de 50-55 de ani. Bafta!

4 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Cine ti-a spus ca ar fi vreunul scutit si ce model vrei sa iti cumperi?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru pufulescu):

Sunt scutite de taxe si impozite o groaza de modele fabricate inainte de anul 1970. Intrebarea care se pune : crezi ca ti-ai putea permite sa cumperi astfel de "vechituri"?

| pufulescu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Aaa, n-am stiut! Poate sa isi ia un Fleetwood din '65 de exemplu.
Nu e asa mare pretul cat costul intretinerii, piese scumpe si greu de gasit plus manopera plus faptul ca nu stiu cine ii poate repara transmisia automata in Romania, daca are probleme.

| Decicumzici a răspuns:

Wut?