| Vladutz1986 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari: Care este legatura dintre plata taxelor si impozitelor si credinta? De ce nu plateste biserica taxe si impozite? De ce avem bani pentru catedrale si biserici si nu avem bani pentru spitale si scoli? De ce credinciosii, daca vor mai multe biserici, atunci cand sunt bolnavi se duc la doctor nu la popa? Si cea mai importanta intrebare : O sa intram vreodata in normalitate si o sa ne schimbam mentalitatea de pupatori de cadavre sfinte?

43 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ar fi!

| danay72 a răspuns:

Sunt bune intrebarile tale si ar fi bine ca oamenii sa si le puna, mai ales ca Biblia nu e de acord cu ceea ce face azi crestinatatea si nici cu inchinarea la idoli. Exod 20:4, 5

| Vladutz1986 explică (pentru danay72):

Dar pana una alta noi continuam sa platim impozite si taxe pe cand biserica se lauda cu catedrala de sute de milioane de euro facuta din banii nostri

| danay72 a răspuns (pentru Vladutz1986):

Din nefericire pe banii celor care desi vad cum stau lucrurile, ii dau bisericii.

| anonimg a răspuns:

Pentru ca chiar statul finainteaza bisericile ortodoxe. Biserica ortodoxa e pe mana cu statul; asa ca oricat ne-a zbate noi, nu am face nimic.

| milan9 a răspuns:

- In primul rand nu ai cum să intri în contact direct cu aceste oseminte (şi nici nu ai voie!) nici dacă ai dori acest lucru...
Unele dintre cele expuse (pentru cinstire, ca într-un mic "muzeu" de inspiraţie spirituală) fiind închise ermetic într-o cutiuţă din tablă, pentru ca apoi deasupra să fie protejate iarăşi cu sticlă.

- Apoi, trupurilor sfiţilor, la fel ca şi amintirii lor, li se oferă un anumit respect, mai ales ca sunt facatoare de minuni:

"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Parca erau si niste calugari care stateau cu cranii omenesti pe masa. Ei le priveau contemplativ incercand sa filosofeze asupra problemei vietii si a mortii. Interesant n-am ce spune.
Problema se pune in felul urmator: Cati dintre acesti oameni saruta acea racla din motive spirituale? Ori fi ele expuse ca sursa de inspiratie spirituala, insa nu reprezinta o asemenea sursa si pentru cei ce vin acolo, deoarece ei sunt niste mici robotei ce actioneaza in virtutea unor obiceiuri.

| milan9 a răspuns:

Referitor la impozite, statul nu oferă decât 40 % salariul brut (!) al preoţilor, bani care rămân fie tot la stat (pentru toate cheltuielile referitoare la asigurarea de sănătate, impozit, pensie, etc).

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Ha, ha. Iti place sa faci ca Dragnea, nu? De afacerile de milioane de euro ale bor care nu sint impozitate ce zici? De faptul ca bor cere lingailor din administratie bani si ii primeste ce zici? Uite chiar acum de sarbatori a cerut cite 300.000 RON de la consillile judetene pentru nemernicia aia de catedrala si majoritatea au dat. Boul de adomnitei din Iasi de exemplu, asta in timp ce spitalele stau sa cada si te maninca maidanezii pe strazi, iar la paraschiva ma-si mitropolia face profituri de cite 1-2 milioane de eur fluierind.

| Vladutz1986 explică (pentru milan9):

De ce trebuie sa plateasca statul 40% daca biserica nu plateste nici un impozit? Stiu ca un cadavru trebuie inchis ermetic, doar altfel ar putrezi, dar eu te intreb pe tine de ce trebuie sa plateasca lumea pentru ritualuri primitive inspirate dintr-o carte scrisa de oameni acum cateva mii de ani?

| anonimg a răspuns (pentru Vladutz1986):

Eu cred in Biblie; dar mai cred si ca bor n-are nici o legatura cu Biblia. Vinovata este ignoranta oamenilor fata de cunoasterea adevarului. Pentru ca e mai usor omului sa se duca sa de-a bani la biserica ca sa isi cumpere mantuirea, decat sa Il caute personal pe Dumnezeu.
America, Germania, sunt tari protestante -de aceea lor le merge mult mai bine decat in tarile unde biserica ortodoxa este majoritara.

| milan9 a răspuns:

Nu este nimic nou în zilele noastre. Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei.

| milan9 a răspuns:

Trăgând linie de bilanţ, suma plătită statului e mai mare decat suma primită de la stat. Mergând deci pe raţionamentul tău înseamnă că salariul meu şi al tau sunt plătite inclusiv din impozitele achitate de preoti si nu invers. Deci, in consecinta noi avem nevoie de ei si nu ei de impozitul plătit de noi happy
Asta aşa ca să ne mai destindem un pic... happy

| Vladutz1986 explică (pentru milan9):

Hai fi serios cu platitul impozitelor la popi...acum ai inceput sa minti, daca ar fi ei asa smeriti cum vor sa se creada si platesc statului impozit din salariu nu cred ca ar mai avea vile in spatele bisericii si masini de zeci de mii de euro, dar asa sunteti voi crestinopatii ii vedeti pe aia putini care chiar sunt preoti adevarati si vor sa faca bine, pe majoritatea care fura nu ii vedeti. Din cauza oamenilor ca tine tara asta este asa cum este!

| milan9 a răspuns:

Spui ca nu apreciezi sfintii, dar SFANTA SCRIPTURA este cea care vorbeste despre acestia...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu te pune nimeni sa intri in asa zisa normalitate pe care o vrei tu; taxele si impozitele ia-le de la camatari, pesti, excroci etc si pe urma da si cu bata in balta

| Vladutz1986 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai despre excroci care pacalesc oamenii sa dea bani si sa pupe cadavre pentru niste ritualuri primitive vorbesc si eu...tu compari biserica cu camatarii si pestii si excrocii? inseamna ca stii ca tot ce face biserica este exact opusul a ceea ce spunea Iisus nu?

| milan9 a răspuns (pentru Vladutz1986):

Spuneam ca nu ai cum să intri în contact direct cu aceste oseminte (şi nici nu ai voie!) nici dacă ai dori acest lucru...
Apoi, nimeni nu îţi cere să plăteşti ca sa faci un pelerinaj, ca să intri într-o biserică sau ca să cinsteşti viaţa unui sfânt...

Osemintele care sunt supuse pelerinajului se afla inchise ca într-un mic "muzeu" (unul de inspiraţie spirituală), fiind închise ermetic într-o cutiuţă din tablă, pentru ca apoi deasupra să fie protejate iarăşi cu sticlă.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Vladutz1986):

De acolo se scot mai multi bani, te legi de ceea ce nu te doare gura

| Vladutz1986 explică (pentru milan9):

Hai sa fim seriosi.Biserica ia bani de la populatie prin partidele politice pentru a le aduce acestora voturi. Partea buna este ca lumea a inceput sa ceara socoteala si partidelor politice si bisericii iar oameni indoctrinati incep sa dispara putin cate putin si raman doar crestinii ce isi dau seama ca a fi un om bun nu trebuie neaparat sa faci poftele popilor...degeaba repeti aceleasi lucruri nu o sa ma convingi niciodata pe mine ca un pelerinaj pentru pupat de cadavre este ceva bun pentru un om sau pentru Romania!

| milan9 a răspuns (pentru Vladutz1986):

Ok. Nu esti dator sa dai nimanui banul tau, dar preotia crestina are rolul sau cu care a fost investita de Dumnezeu. Tot la fel rolul sau il are si respectul fata de sfinti.

| milan9 a răspuns (pentru Vladutz1986):

• Însuşi Dumnezeu îşi arată puterea, bunătatea, dreptatea, iubirea şi frumuseţea Sa prin sfinţi:,, Minunat este Dumnezeu întru sfinţii Lui" (Psalmul 67, 36).
• Cinstindu-i pe sfinţi noi aducem laudă lui Dumnezeu;
• Sfinţii sunt mijlocitorii noştri către Dumnezeu şi ajutători în obţinerea mântuirii;
• Sfinţii sunt pentru noi modele de urmat pe calea ce duce la mântuire. Nu ne putem mântui dacă nu imităm după puterea noastră viaţa sfinţilor. Însuşi Mântuitorul ne îndeamnă: „Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este" (Matei 5, 48).
• Îi cinstim pe sfinţi pentru ca ei, continuându-şi neîntrrupt existenţa în lumea „de dincolo", ei sunt „prieteni" ai lui Dumnezeu (Ioan15, 14; Efeseni 2, 9) şi „casnici" ai Lui (Efeseni 2, 9).

Fiind creştini desăvârşiţi în rugăciune, în smerenie şi în iubire, au primit de la Dumnezeu puterea de a face minuni (Ieşire 7, 10; Facerea 9, 1... ).

| Vladutz1986 explică (pentru milan9):

Pai nu dau eu bani mi se iau fortat prin impozite si taxe. Si nu exista sfinti si degeaba lovesti cu clisee din biblie si tot feluri de alte carti SCRISE DE OAMENI pentru a justifica furtul national pe care il face biserica! Mi-e rusine ca oamenii cand se uita la noi doi crede ca suntem amandoi romani!

| milan9 a răspuns (pentru Vladutz1986):

Ce ai spune daca ai afla ca suma impozitelor salariale plătite spre exemplu de preoţi depăseste cei 40% din salariul brut pe care statul il ofera acestora.

| sublime89 a răspuns:

Daca ar fi sa traim in izolare si sa fie totul dupa capul nostru, atunci cred c-am fi in stare sa ne intoarcem la nivelul de cultura de acum 1000 de ani. Cred ca am reusi, cu putina ambitie si cu ajutorul "sfintei" biserici. Problema Romaniei e ca se afla la capatul Europei, in tinuturile uitate de timp si de toata lumea buna, acolo unde demonii inca bantuie. Suntem inca in bezna evului mediu si a superstitiilor de tot felul (aici intra si religia crestina). Creierele prea multor romani sunt inca in intuneric, si doar stiinta le poate lumina.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Biserica inteleg ca nu plateste impozite datorita averilor si proprietatilor luate pe vremea comunismului. Si-atunci in loc sa le fie date inapoi s-a hotarat sa fie scutita de taxe si impozite. Asta e versiunea oficiala. Pe de alta parte inteleg ca nici bisericile din statele unite nu platesc si acolo aceasta suma e uriasa si SUA n-a trecut prin comunism dar poate au si ei un alt motiv asemanator in istorie. Oricum dupa mine interesul e pur politic. Ce politician ar fi vazut bine de un credincios daca ar impozita banii bisericilor?

| milan9 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Referitor la ceea ce ai spus, intr-adevăr mă întreb cum oare de în Statele Unite situaţia este la fel, deşi acolo e proverbial faptul că nimeni nu scapă de taxe... ("death and taxes")

"Biserica inteleg ca nu plateste impozite datorita averilor si proprietatilor luate pe vremea comunismului. Si-atunci in loc sa le fie date inapoi s-a hotarat sa fie scutita de taxe si impozite. Asta e versiunea oficiala. Pe de alta parte inteleg ca nici bisericile din statele unite nu platesc si acolo aceasta suma e uriasa si SUA n-a trecut prin comunism dar poate au si ei un alt motiv asemanator in istorie."

| suffarstar a răspuns:

Incompetenti vor exista in tara asta tot timpul, fie implicati religie, invatamant,
politica sau in mijlocul oamenilor oamenilor de rand. Traim intr-o tara saraca unde cunoasterea si moralitatea nu au loc sau sunt situate jos de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da prostia o sa moara vreodata,in tara asta, sa scap[am de prosti care nu vad padurea din cauza copacilor? si care nestiind sa puna o intrebare, fiindca nu-i ajuta cerebelul, copie intrebarile altora tot repetandu-le la nesfarsit? eu sant pupatori de cadavre sfinte, dar nu sant pupatorul in c.r al altora numa asa ca sa fiu cool si sa ma dau drept ce nu sant, ca tine.pentru asa ceva ai nevoie de buze puternice.iar crestinii ori credinciosii o sa-ti spun eu cum se duc,daca esti prost si nu stii; la doctor pentru suferinte fizice,iar la popa,pentru suferintele sufletesti, fiindca popa este doctor de suflete.iar daca pe mine personal nici in c, r nu ma doare de necredinta ta, nu prea vad, ce treaba ai tu cu credinta noastra?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Referitor la unele greşeli strecurate, atunci cand in Germania a aparut reforma protestanta, germanii tot primii in Europa erau. Nu a contat ca erau catolici sau ortodocsi, ei primii erau si inainte, şi asta ţinea de educaţie şi de cultură mai mult decât de credinţă.

Apoi, pentru mântuirea sufletului, Fiul lui Dumnezeu a lăsat Biserica Sa. Nicidecum nu i-a trimis pe fiecare să-şi facă de capul lor credinţă proprie asa cum au facut zeci de mii de secte...
Singura problemă a fiecărui credincios a rămas aceea de a asculta învăţăturile acestei Biserici lăsate de Dumnezeu şi de a nu le călca în picioare, aşa cum fac din păcate unii dintre noi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Mai nene? daca noi santem madulare ale trupului bisericii, iar Iisus hristos este cap bisericii sale, atunci stanga spala pe dreapta si amandoua fata.treaba madularelor nu este sa se manjeasca unul pe altul ci sa se spele.dar asta in familia crestina.ce treaba are un necrestin ori un necredincios in familia asta? daca eu imi vad de treaba mea, el isi vede tot de treaba mea? pai poate sa-si vada dar de aia mai jos de brau un pic.sa-mi fie cu iertare, vecini daca am fi si tot nu ai avea tu cum sa-ti dai cu parerea aspupra, casei curtii ori familiei mele.pricepi? nu e treaba mea cine greseste si cat de mult.nu e treaba nimanui credinta mea daca eu cred intr-un copac, intr-n rau ori in Dumnezeu cel viu si adevarat.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect ai grăit... happy

| Vladutz1986 explică (pentru anonim_4396):

Din ce secta faci parte? Prin ce ai spus tu indemni la ignoranta! DAca unu fura inseamna ca trebuie sa il las sa fure in continuare? Cu oameni ca tine si ca milan9 nu ma mir ca Romania este condusa de hoti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vladutz1986):

Puiule? lasa ma problemele mari, pentru oameni mari.in biblie scrie sa nu-ti iei pe umeri poveri, pe care nu le poti duce.mai ales, de buna voie.stai cuminte si lasa banii sa circule,ca asta e menirea lor.iar de religie stai mai departe asa,fiindca nici nu ai prins vreun popa cu mana in buzunarul tau,nici nu ai rupt pragurile bisericilor cred.iar statul,este o notiune abstracta,fiindca din el faci si tu parte, iar daca e condus de hoti, inseamna ca e un stat de hoti.iar tu mdaca ai drept de vot, iar daca nu ai, parintii tai si noi ceilalti purtam intreaga vina.

| Vladutz1986 explică (pentru anonim_4396):

Popi sunt cu mana in buzunarul meu in fiecare luna cand imi iau astia mai mult de un sfert din salariu si ii dau mai departe pentru biserici in loc de spitale si scoli. Stai linistit ca am drept de vot dar cand te duci la vot alegi intre un rahat si un ****, iar biserica isi foloseste influenta pentru a manipula lumea proasta sa voteze cu x sau y depinde cine continua sa le dea lor bani de la bugetul statului. Gandeste-te ca sunt unele primarii din Romania care dau cate 300 000 de lei pentru catedrala neamului iar pentru spitale si scoli nici macar un leu. Imi place ca apelati la oameni pentru donatii si sustinere dar cand cineva va arata si partea proasta a bisericii organizate il considerati prea mic sau prea prost! Statul este condus de hoti pentru ca mafia din politica, mafia din biserica si mafia din economie traiesc intr-o simbioza perfecta iar prostul care se duce la munca are frica bagata in el prin manipulare din toate directiile. Si cireasa de pe tort este ca acum 2 ani am fost la manastirea Sambata de Sus in vizita iar acolo erau prezenti 5 baieti din Noua Dreapta care tineau discursuri cu tenta nazista sustinuti de biserica, asta ca sa vezi pana unde ajunge biserica cu manipularea, iar baietii respectivi au fost prezentati de un calugar drept "legionarii mei "(asta am vazut cu ochii mei). Degeaba incerci tu sa cauti scuze pentru ce a ajuns biserica, mai aproape de ce invata biblia este un criminal decat reprezentantii BOR.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vladutz are indoieli referitor la ceea ce av spus, dar, daca se verifica, se poate vedea ca intr-adevar tragând linie de bilant, suma plătită statului de catre preoti este aproape cat suma primită de la stat. (40% din salariul BRUT).
Asta înseamnă că salariile noastre sunt plătite inclusiv din impozitele achitate de preoti si nu invers.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vladutz1986):

Mai vlade? presupunand ca erai vreun tepes doamne, ai fi inceput cu popii.ma tem ca mie nu mi-ar fi ajuns padurile vandute de smecheri,si nici tot curentul baietilor destepti, pe care ponta vrea sa ii aduca inapoi, pentru a face tepe, si pentru scaunele electrice.iar popilor verosi, le-as face ce le-a facut cuza voda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Vlad,vede doar ce vrea si cat vrea. exact ca un inalt preasfintit care trebuind sa mearga intr-un loc anume la o intrunire, il intreaba ucenicul lui; sfintia ta? o sa mergem cu masina? nu.pe jos.dar e departe, e cald.atunci vom merge cu autobuzul.dar sfintia ta,este aglomerat,si pe canicula asta,transpiratie,miros urat; mergem cu autobuzuul.dar parinte, oamenii,, e vara sant mai dezbracati, stiti,,, femeile...nu se cuvine.parinte? fiecare vede ce vrea sa vada.clar? daca Vlad ar fi citit biblia, si asr avea o privire de ansamblu al vremurilor, intamplarilor si mersului lumii, ar vedea ca popii sant o problema prea mica, pentru a fi luata in seama.el dezbate problema banilor nu a institutiilor.ori banii nu sant ai cuiva anume.asa mi-a spus un infractor care tocmai pagubise doi pensionari de 50 milioane lei; banii nu sant ai lor, deci de ce sa stea la ei cand pot sta la mine? mai nene? dar ei au muncit, au trudit pentru ei.da.dar nu sa-i tina la saltea ci sa-i circule.banii sant ai oricui, ai statului, ai bancilor, dar oamenii nu fabrica bani.doar ii castiga.eu ii iau.nu e mare diferenta.in privinta popilor, santem toti la fel ca ei. tuturor ne plac banii si averile.de aia pe el il roade. fiindca popii au bani si el nu e in stare.iar pe mine ma intereseaza doar banii mei castigati cinstit.ai celorlalti nu prea, spre deloc.

| Vladutz1986 explică (pentru anonim_4396):

Ce repede te pricepi sa raunci vina pe alti hoti cand cineva iti arata hotii care ii sustii tu. Ai face o cariera stralucita in politica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vladutz1986):

Auzi tu mai vlade? daca ar fi sa reaiasca popii dupa cati bani le dau io.ar fi muritori de foame si s-ar lasa de popie facandu-se otelari ca mine.dar nici cu mana in buzunarul meu nu i-am prins.mai mult deatat, cunosc doar preoti harnici, draguta care au animale, tractor, coasa, pamant.lucerna,si care muncesc cot la cot cu preuteasa si copii lor.am pentru ei tot respectul si consideratia.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

O sa intram dar nu din proprie initiativa, ne vor cara altii dupa ei.

| Rührselig a răspuns:

Atâta timp cât România nu este un stat laic, în continuare cultele vor fi finanţate din bugetul statului, şi nu numai atât, vor fi scutite de taxe şi impozite.
Ştii care e marea ironie? am văzut de curând un citat al purătorului de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, cum că vai săracii de ei dacă n-ar avea pe umerii lor această "povară" de scutire de taxe şi impozite, popii ar fi primii care s-ar prezenta la anaf să plătească aceste taxe şi impozite. Şi ca o cireaşă pe tortul ipocriziei creştine, avem argumente cum că Biserica e spital pentru suflet, spitalul pentru trup. Da... cum se face că atunci când medicina nu găseşte leac pentru boala ta trupească, atunci acea boală automat se converteşte în sufletească, soluţionându-se doar prin Biserică?

Totul evoluează. Pe viitor vom fi mai buni, m mai cintiţi, mai oneşti, mai toleranţi, mai cumpătaţi, mai inteligenţi, mai educaţi, deci tind să cred că acea "normalitate" o vom atinge într-un final. Deocamdată ca o limită din matematică, tindem spre "normalitate".

| Arcadianul a răspuns:

Deoarece traim intr-o țară a ignorantei, a indobitocirii religioase, a viitorilor oițe si berbecuți din curtea popilor URMARESTE :http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk&feature=youtu.be