| croissant a întrebat:

Lucrez la gradi de o luna si in tot acest timp nu mi-au facut contract de munca. Nu doresc sa lucrez la negru. Doresc sa imi dau demisia si sa imi primesc salariul. Credeti ca nu or sa mai vrea sa imi dea? Cum sa formulez pentru a imi da salariu?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai contract de muncă, nu ai din ce să îți dai demisia.
Dacă nu ai contract de muncă, și lucrezi la negru, nu ai cum să îi obligi să îți dea salarul. Așa că trebuie să te înțelegi cu ei. Dacă nu reușești să te înțelegi, pleci pur și smplu și înveți ca altă dată să nu lucrezi fără contract.

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Demisia ti-o dai si iti este acceptata doar daca ai contract de munca altfe se numeste plecare. Poti sa iti pui numele si semnatura pe niste acte acolo ( daca lucrezi cu acte ) si ulterior sa le faci o reclamatie la ITM. Astfel poti sa si dovedesti ca ai lucrat acolo fara sa iti fie intocmit contract de munca.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

"Lucrez la gradi de o luna..."
Și cine folosește acest cont? Copilașii? laughing

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

De acord cu el. happy Nu poți lucra și să nu fii plătită. big grin De ce să te fraierească cum vor ei, că n-am înțeles. Nu mi se pare normal, nici în regulă.winking