| Bogdan26071999 a întrebat:

Când cineva spune "Ești persoana pentru care caut mereu scuze", ce poți înțelege prin asta?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca e ceva de bine in general, dar cum ti s-a spus conteaza de context.
De exemplu daca cineva cauta mereu scuze sa te evite e de rau.
Daca cineva cauta scuze ca sa fie langa tine e de bine.
Depinde, depinde.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de context!

Ar putea insemna:
- poate minte pe cineva ca sa-ti gaseasca scuze
- poate iti gaseste scuza fiindca te considera nu prea destept si nu vrea sa te faci de ras, samd

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: te ocolește/evită

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce nu o intrebi pe ea, crezi ca stim noi ce vrea ea sa zica? Limba româna are multe expresii si fiecare le intelege cum vrea, deci cel mai bine este sa o intrebi direct pe persoana care ti a spus acest lucru, poate ea te considera un nimic si trebuie ea sa i ti rezolve tie problemele so fi saturat de tine si incearca sa i ti spună asta indirect. Dar cine ti a zis acest lucru este cineva pe care il/0 cunosti?

| Legion7X a răspuns:

Varianta 1
Că X invocă scuze mereu, deși la unii poate este o chestie de a nu se mai repeta, prin a fi atent și punctual legat de : acțiuni, promisiuni, întâlniri, prezentari la locul cu pricina.

Varianta 2
că X invocă scuze false, pentru că nu știe cum să scape de tine sau să te evite dacă ești un tip insistent în anumite acțiuni.

| Maria14m a răspuns:

Adică cred ca vrea sa iti zica ca ești prea sensibila, fitoasa și ca sa va înțelegeți bine trebuie sa iti zică mereu scuze gen : am stat cu aia nu mai pentru ca voiam..., etc. Eu asta inteleg. Sper sa fie ok