| Furti a întrebat:

Cand invitati pe cineva la film, nu vi se pare normal ca voi sa platiti biletele celor pe care ii invitati?
Eu unul asa cred ca se cuvine, spre exemplu: De fiecare data cand am fost invitat de un prieten la film el mi-a platit mie si celorlalti biletul.
Dar si din postura de invitat parca iti doresti sa nu primesti totul asa pe degeaba si iti doresti totusi sa-ti platesti singur biletul, cel putin eu unul asa am vrut sa procedez de fiecare data, dar cel care m-a invitat a tinut todeauna sa plateasca el.

Nu de alta, dar am invitat doi prieteni la film si biletul e un pic cam piperat la pret...ma rog, m-ar costa in jur de 60 de lei pentru toti trei. M-a certat mama, ca de ce le platesc eu biletul, ca ar trebui sa si-l plateasca ei singuri. Bine, a zis asta pentru ca nu stam cine stie ce cu banii.

Voi de ce parere sunteti? Daca ati invita cativa prieteni la film, le-ati cere sa-si plateasca singuri biletele?

Răspuns Câştigător
| AnutzaBM a răspuns:

Cu siguranta, mi se pare ceva normal ca fiecare sa isi plateasca biletul atunci cand iesiti la cinema deoarece nu este un eveniment la care tu esti obligat sa faci cinste, cu anumite ocazii gen haideti de ziua mea la film atunci da, platesti la toti happy dar in general fiecare plateste pentru ei exceptie se face daca doresti tu sa platesti pentru fata care o placi sau pentru iubita ta.

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Noi cand iesim la film, iesim sa ne destindem si atat, nu au aici legatura banii. Fiecare isi plateste biletul, indiferent de cine invita. Ne invitam la film pentru ca ne place compania si atat. Daca voi faceti altfel... nu stiu ce sa zic.

| PreaTareღ a răspuns:

Păi dacă le-ai zis că faci cinste normal...
Dacă nu le zici, e drăguț să le cumperi biletele.
O să remarce. happy