| mihai1997 a întrebat:

Cand se aprind beculetele pentru Craciun in anul 2011 la bucuresti?

Răspuns Câştigător
| Elena_9064 a răspuns:

Buna.
Luminile de Craciun din centrul Bucurestiului vor fi aprinse duminica
Capitala va intra, oficial, in sezonul sarbatorilor de iarna duminica, 4 decembrie, cand sute de mii de beculete montate pentru sarbatorile de iarna vor fi aprinse in centrul Capitalei.

Oprescu a aprins luminitele de Craciun in Bucuresti

Luminile din centru vor fi aprinse incepand cu ora 18.30, cand primarul general Sorin Oprescu va da startul iluminarii de Craciun din Piata Timpului, potrivit unui comunicat al Primariei Municipiului Bucuresti remis, vineri, Ziare.com.

Evenimentul va fi transmis live pe mediafata magazinului Cocor din Capitala, Piata Timpului fiind in vecinatate. In timp ce Primaria Capitalei a anuntat ca Oprescu va aprinde luminile la ora 18.30, conducerea magazinului Cocor a anuntat ca acelasi eveniment va incepe la ora 17.00.

Cele peste 2, 5 milioane de beculete montate deja pe arterele principale ale Bucurestiului vor fi aprinse in trei etape, astfel ca pe 4 decembrie vor fi aprinse luminitele din centru - Piata Victoriei, B-dul Lascar Catargiu, Piata George Enescu si B-dul Unirii (Mircea Voda-Piata Constitutiei, Piata Romana, B-dul Gheorghe Magheru, B-ddul IC Bratianu, Piata Universitatii, Fantana de langa Facultatea de Arhitectura, Calea Victoriei, Piata Roma, intrarile in Centrul Istoric, Piata Sf. Anton, Pod Mihai Voda (Natiunile Unite).

Totodata, vor fi aprinse si proiectiile montate pe cladirea Cercului Militar, ce cladirea Academiei de Studii Economice (ASE), pe cea a Facultatii de Arhitectura, precum si pe alte constructii... mai mult

1 răspuns:
| blueangel99 a răspuns:

Cred că pe 6 decembrie se aprind luminiţele.