| tupac19 a întrebat:

Cand se foloseste don't si cand dosen't big grin?

Răspuns Câştigător
| ♂ яαυℓ ♥ ♫ ‹з a răspuns:

Don't la - i, you, we, you, they.
Doesn't la - he, she.

7 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Doesn't happy*
don't se foloseste la -I, you, we, they happy
doesn't se foloseste la persoana a3a singular, adica -he, she, it happy

| Adya20 a răspuns:

Uite un exemplu ca sa vezi cum suna:
I don't care!
sau.
It doesn't matter the reason why.
happysi multe altele.
They don't care about us!
Amy doesn't know!

| georgiana a răspuns:

Don; t e forma negativa si se foloseste pentru persoanele I si a-II-a singular si plural
Doesn't pentru persoana a III-a singular
La interogativ avem Does/do+subiect+verb
La afirmativ la prezent simplu la persoana a III-a se aduga un `s sau es` la verbele care se termina in o, ch, sh, zz
ex she goes, he watches si al consoana plus `y`: fly-she flies

| Nita a răspuns:

Don't se foloseshte la 1a si a 2a pers sing-plur si doesn't se foloseshte la a 3a pers sing-plur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doesn't, does not, or does is used with the third person singular--words like he, she, and it.

Don't, do not, or do is used for other subjects.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Don't se foloseste la persoana intai si a doua, pentru singular si plural si la persoana a treia plural.
Doesn't se foloseste la persoana a treia, singular.
la persoana a treia, la verbul do se adauga terminatia "es", dar numai la singulartongue pentru ca plural este "They don't" sau "they do".