| Gabipn2017 a întrebat:

Când se folosește in lb engleza pentru forma negativă "not" si când "don't/didn't?"

3 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Don't se foloseste pentru prezentul simplu la,, I, you, we, you, they "
La altele cum ar fi :,,she, he, it" se foloseste,,doesn't / does not ".
Forma de completa de la,,don't" este,, do not".
iar didn't se foloseste pentru trecut pentru toate persoanele.
Forma completa de la didn't este : did not.
did = do (doar ca forma lui este modificata din cauza ca-l folosim la trecut).
do/did/done : a face / a facut / facut sau terminat.
,, to do ", este verb neregulat si de asta i se schimba forma cand vine vorba de trecut.

astea cu don't si didn't doar cand dupa ele urmeaza o actiune.
Si cu,, not" poate fi folosita dupa un auxiliar si apoi poate urma un verb sau o insusire de exemplu. Si in propozitie mereu reprezinta negatia.
Cum ar fi : You are not (o insusire).
,, are" este verbul si,, not" negatia.

| Talpau_Dorina_1997 a răspuns:

Don't/didn't e aceeasi chestie cu 'do not' doar ca cea din urma e mai formala. De exemplu intr-o scrisoare formala nu folosesti didn't ci did not.

| Breakbudapestapraga a răspuns:

Depinde de timp, la prezent simplu se foloseste don't Ex: I don't like you iar la prezent continuu se folosește not Ex:I am not writing my homework