| ferdin a întrebat:

Vreau si eu un ex de past simple si unul de past continuous la active si passive voice.

Funda si scuze de categorie!

1 răspuns:
| Nana13HopeAndSucces a răspuns:

Te ajut.
PRESENT SIMPLE:
○ Active Voice: I eat an aple every day. (Eu mananc un mar in fiecare zi.)
○Passive Voice: An aple is eaten by me every day. (Un mar este mancat de catre mine in fiecare zi.)
PRESENT CONTINUOUS:
○Active Voice: I am eating an aple right now. (Eu mananc un mar chiar acum)
○ Passive Voice: An aple is being eaten by me right now. (Un mar este mancat de catre mine chiar acum.)
Tips:
Probabil stii de la scoala ca Present Simle arata de cele mai multe ori o rutina (every day etc.) si Present Continuous arata o actiune petrecuta exact in momentul vorbirii.
Continuand, smecheria la diateza pasiva e simpla. Analizezi propozitita din Active Voice (diateza activa). Complementul direct sau complementul indirect devine subiect, in Assive Voice, iar Subiectul devine complement de agent (by ___). Predicarul ce e mai greu. Verbul to be se acorda cu timpul (la present simple a fost "is", la continuous a fost "is being"), iar verbul propriu zis, din diateza activa devine, la diateza pasiva, participiu, in engleza, respectiv, forma a treia a verbului (in cazul nostru, eat-ate-eaten).
Sper din inima ca te-am ajutat si ca ai inteles.
Funda? :*