| anonim_4396 a întrebat:

Cantaretii romani nu mai stiu sa scoata melodii in limba materna?
Numai in engleza canta.
Frumosul e...
1.Toate au aceeasi linie melodica.
2.Canta in engleza, dar ei nu au nicio treaba cu acea limba.
Oare se vand asa de bine aceste "melodii"?

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Criticule e grea cretivitatea! Si nu exista nici o motivatie pentru a fi creativ: M. J, Pink Floyd, Jim Morrison, Beatles, Elvis, Aretha Franklin etc au inventat deja roata.
Imi cer scuze de la cei pe care i-am uitat.

7 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Cântăreţii români nu compun muzică. Ei cântă ce compun alţii [în general, nu sunt prea mulţi care compun singuri], iar cei care compun se ghidează după ce se ascultă, ce se vinde bine. În plus, acum toţi vor să ajungă în topurile din străinătate, ceea ce nu prea se întâmplă cu piese în limba română pentru că nu înţelege nimeni de acolo, iar cum engleza este limbă de circulaţie internaţională, melodiile sunt în engleză.
Cât despre ce ai spus tu...La 1 nu pot să mă pronunţ, dar la 2 da.Am rămas mască atunci când am aflat că Elena Gheorghe habar n-are o boabă de engleză, dar a mers la Eurovision cu o melodie în această limbă, iar Inna are toate hit-urile în engleză dar o stâlceşte îngrozitor.
Da, se pare că se vând bine aceste melodii.Doar noi le ascultăm, nu?
Însă mai sunt şi cântăreţi români care cântă în limba lor şi îi apreciez : BUG Mafia, Paraziţii, Guess Who [ cântă rap în general ], Smiley, Andra, Giulia, Blaxy Girls, Voltaj, Iris etc.

| Silvia a răspuns:

'Are' succes melodiile în limba englezălaughing. Ce pretenţie putem să avem de la cântăreţi să cânte în limba română dacă noi singuri ne batem joc de ea?

| happy_7964 a răspuns:

Majoritatea canta in engleza pentru ca spera la o cariera internationala. Cat despre linia melodica...Toti scot cam aceleasi melodii pentru ca merg la sigur. Ajung in varful topului fara ca macar sa se chinuie sa scoata o melodie noua cu adevarat. Intrebarea este cum de lumea mai suporta genul asta de muzica? Nu s-au plictisit sa asculte aceeasi melodie de 100 de ori, dar cu alte versuri. Asta e un mister pentru mine.

| virusz a răspuns:

Piesele care apar de 2 ani incoace se numesc piese comerciale, adica editate prin studiouri pana obtin ceva bun.Sincer voi ati auzit cum canta inna live? zici ca e mata!
RMA de anul acesta a dezamagit foarte tare noroc ca au fost spike, guess, grasu care au facut putina atmosfera.

| Bogdanst a răspuns:

Adevarul este ca in limba engleza are succes melodiile, crede-ma de exemplu Inna daca canta in romana nu avea nici un succes, international pfff...asta e metoda cu engleza, trist dar trebuie sa recunoaste.big grin asa cred eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le dau eu niste versuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se vand. Dar nu pentru romani le fac ci pentru afirmarea in strainatate.