| gabriela007 a întrebat:

Care e diferenta dintre portretul unui personaj si caracterizarea acestuia?

Răspuns Câştigător
| alexaalexandra a răspuns:

Portret (fizic si moral)
caracterizare (fizica si morala)
portretul iintra in caracterizarea personajului tongue
caracterizare :-directa( de catrre autor, personaje sau de personajul insusi)
-indirecta (prin punerea in relatii cu celelalte personaje, prin limbaj, prin trairile sufletesti etc.)

eu dupa schema asta ma iau cand fac o caracterizarewinking

asta o stiu eu, nu e luata de pe net tongue

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Portretul unui personaj : a descrie fizicul, chipul personajului
Caracterizarea unui personaj :a descrie personajul in ceea ce are particular, esential, propriu. Cu alte cuvinte, a prezenta ca fiind caracteristic.

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Portetul este fizic si moral
Caracterizarea este fizica si morala
Dar portretul este mai scurt fata de caracterizare.happy

| Luori a răspuns:

Portret sa ii exemplifici caracteristicele fizice, cum arata etc.
Caracterizarea se poate face directa de catre autor sau indirecta de catre faptele sale, comportamentul, celelalte personje.

| alexa18 a răspuns:

Portretul, adica cum arata si carecterizarea adica este personaj principal, secundar, episodic etc, din ce opera face parte.