| Trinitygen a întrebat:

Cum incep caracterizarea unui personaj?

Răspuns Câştigător
| Dedeutza2o1o a răspuns:

Cu cateva date despre opera si autor. Apoi scrii

definitia personajului principal,

statutul social,

semnificatia numelui sau a poreclei,

portretul fizic,

portretul moral,

precizezi modalitatiile de caracterizare folosite in text

si atitudinea autorului fata de personaj

Si ai terminat compunerea de caracterizare.

6 răspunsuri:
| DianaDidi95 a răspuns:

Incepi cu numele lui, spui cate ceva, de unde era... daca avea parinti, surori, frati etc etc, apoi incepi cu niste trasaturi morale, continui, bineinteles cu cele fizice, si spre incheiere spui... sfarsitul lui. a murit bogat, singur, sarac etc
Sper ca te-am ajutat

| SomethingNew a răspuns:

Ex: "Vitoria Lipan" este persoanjul principal al operei epice/al romanului " Balatagul" de Mihail Sadoveanu... [funda?:d]

| volgian a răspuns:

Personajul X e personajul principal/secundar/episodic( ce o fi) al operei X. El este caracterizat direct de autor si alte personaje si indirect prin vorbe, fapte, punerea personajului in situatie limita, etc. Bafta

| IIIx333III a răspuns:

In general, cand incepi caracterizarea unui personaj pui date despre autor, unde s-a nascut, si aduci la cunostiinta ca a scris povestea "...", personajul principal fiind "..." [personajul pe care vrei sa il descrii]. Cu placere!

| matchpoint a răspuns:

Buna ziua. In general caracterizarea unui personaj incepe cu un scurta prezentare a operei autorului si incadrarea personajului in opera respectiva. O zi buna

| CoMyYySiAtat a răspuns:

Cartacterizarea unui personaj incepe cu prezentarea chipului