| XanderLightBow a întrebat:

Care e diverenta dintre ceai negru si ceai alb?

2 răspunsuri:
| marycroitor a răspuns:

Ceaiul alb este obținut din muguri albi și frunze selecționate, aburite și uscate cu atenție. Se culeg doar frunzele tinere, care sunt acoperite cu un praf argintiu, care devine alb după uscare, fapt care i-a conferit si numele ceaiului: ceai alb
Ceaiul negru
Frunzele sunt lăsate să se oxideze complet, procesul durând între 2 săptămânani și o lună, după ce au fost parcurse etapele de veștejire și rulare. Apoi, intervine procesul de stopare a oxidării, de eliminare a umezelii și sortarea frunzelor în funcție de gradul de fărâmițare.

| cristzy007 a răspuns:

De culoare laughing (vad ca ai un raspuns, asa ca nu ma mai obosesc)