| anonim_4396 a întrebat:

Care e pedeapsa maxima in Romania si pentru ce se aplica?

Răspuns Câştigător
| CiocanN a răspuns:

Depinde unde se încadrează fapta. Și victima este victima, ea nu plătește. Plătește doar făptașul pentru faptele sale.

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pedeapsa maxima prevazuta de legislatia din Romania este detentia pe viata si se aplica criminalilor care au comis crime deosebit cu grad ridicat de cruzime. Se mai poate aplica si in cazul savarsirii unor infractiuni contra sigurantei statului sau contra capacitatilor de aparare a statului. De regula se aplica persoanelor care nu au implinit varsta de 60 de ani.

| Tpuist a răspuns:

30 de ani pentru crimă.

| CiocanN a răspuns:

Pușcărie pe viață în funcție de crimele executate

| anonim_4396 explică (pentru CiocanN):

Daca o persoana face mai multe lucruri rele si se foloseste de datele unei persoane nevinovate, cine va fi pedpsit si cum? Poate fi.pedepsita victima, avand in vedere ca e nevinovata?

| anonim_4396 explică (pentru CiocanN):

Intreb pentru ca pe yahoo imi spune ca cineva imi acceseaza contul si am informatii personale. Daca mi le foloseste cine o sa fie pedpsit? Eu, nevinovata sau persoana care mi le.a furat?

| CiocanN a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e mai ușor sa schimbi acele informații? Un nume fals și sa ștergi restul? Așa scapi de toate problemele și stai liniștită.
Șterge cnp, adresa, nr da.l pe ascuns eventual pui și alt nume si gata. Fără griji, fara probleme

| anonim_4396 explică (pentru CiocanN):

Pai in mailurile de pe yahoo am informatii personale de pe alte siteuri, de unde enu le pot sterge. Daca Doamne fereste imi ia cineva i formatiile, nu o sa platesc eu pentru asta, nu?

| CiocanN a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu patești nimic justitional. Dacă nu ștergi contul și faci unul noU. Iar de acum nu mai pune cnp.ul la comenzi sau conturi. Dacă este doar numele și adresa printre Mail
Uri ni. Ți sa probleme. Cnp.ul sa nu fie.

| anonim_4396 explică (pentru CiocanN):

Da dar in mailuri mai da si siteul si daca se conecteaza pe site si vede CNP.ul?

| CiocanN a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi.mi ce informații ai acolo. Gen nume, adresa...Ce ai acolo? la ce informații te referi

| anonim_4396 explică (pentru CiocanN):

Nume,adresa,telefon si CNP cred

| CiocanN a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu apare cnp.ul e ok nu ai de ce sa.ți faci griji. În caz contrae mai bine ștergi toate Mail. Urile, schimbi parola cu una total diferita sau ștergi contul și faci alta adresa. Daxa nu apare cnp nu este nici un fel de problema

| CiocanN a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde unde se încadrează fapta. Și victima este victima, ea nu plătește. Plătește doar făptașul pentru faptele sale.