| anonim_4396 a întrebat:

In circa 20 de state din SUA, pedeapsa fizica in scoli este permisa (inca). De ce in Romania, nu se mai poate aplica?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

SUA chiar nu constituie un model in domeniu. Asa ca voi vorbi doar de Romania, unde din pacate cea mai mare parte din cadrele didactice sunt foarte slab pregatite, dascalii nu au habar de pedagogie si de multe ori nici macar de materia pe care o predau. Eu unul nu mi-as lasa copilul sa fie batut de un neica-nimeni, ajuns la catedra dupa absolvirea unei facultati pe baza de referate descarcate de prieteni de pe net. Am vazut la stiri chiar un director de scoala care a dus la Politie niste elevi de clasa a VI-a spunand ca nu ii mai poate stapani. Ma intreb de ce s-a facut profesor, daca nu poate stapanii niste copii de 12 ani? Din pacate aici s-a ajuns datorita salariilor neatractive, astazi alegand aceasta cariera doar ciurucurile si cei foarte pasionati, dispusi sa predea chiar si pe gratis.
Cand copiii mei vor ajunge elevi, voi sta de vorba cu fiecare dascal in parte, iar celor cu capul pe umeri le voi da dreptul sa le aplice copiilor mei inclusiv pedepse corporale.

| Flav a răspuns:

Tu esti vreun profesor(a) maltratat de elevi sau care-i faza de pui o intrebare asa penibila? De ce? Pai cred ca asta e un motiv de lauda si de uimire, ca-n rest se pot aplica toate. Dar nu uita, ce nu se aplica legislativ, se aplica practic.

| EUSIATIT a răspuns:

Eu personal nu sunt pentru asa ceva desi sunt din generatia. cealalta .inainte de 89. dar. dragii mei vi se pare normal sa fie un haos in clasa /. sa nu se poata tine ora. apoi chiul.moda la fete. una mai eleganta ca cealalta...etc etc .si la lectii ...bata. cum e corect. cu bataie si destept [ pentru ca inveti de frica.] si nu e normal sau [democratie] si.prosti///[unii] nu generalizez.

nony
| nony a răspuns:

Daia copiii americani sunt genii. Poate ca inca nu au aflat ca educatia nu se face prin violenta, ci prin perseverenta, rabdare, atitudine si respect reciproc.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Pentru ca, in Romania, bataia i-ar costa de guvernanti banuti...si nu sunt dispusi sa-si ia de la gura...laughingEra o gluma...
Auzi...noi nu suntem chiar foarte prosti...de ce sa ne luam mereu dupa americani?
Aaa...pentru ca un grup de cercetatori americani...bla bla bla...
Nu!straight face
Normal ca in SUA este permisa bataia...acolo este permis si omorul... elevii iau pusti, pistoale, cutite si se omoara intre ei... ori ii omoara pe profesori!straight face
Normal ca atunci cand un elev este:batut, umilit, injosit... ii vine sa isi omoare profesorul...si unii chiar o fac!
Asa...mai esti de acord?laughing

| poechce a răspuns:

Vrei sa ne omoare nebunii astia de profesori?

De fapt, nu stiti voi. dar se aplica. Zilnic unii copii sunt batuti de profesori. Am un caz chiar la mine in scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai o aplica. elevii profesorilor.anumiti elevi.prosti bata.care se cred smecheri. iar ceilalti, in loc sa ia atitudine se bucura ca le strica ora.

| buli a răspuns:

Pai sa stii ca se aplica si in romanica, in generala am patit-o si eu, dar mai usor asa, altii au fost dati cap in cap si multe alte. Cred ca mai bine ar trebui aplicata o pedeapsa fizica profesorilor devil (ahh ce ma-s bucura \:d/ don't tell anyone).

In concluzie tu vrei ca elevii sa fie maltratati?