| Nadia200 a întrebat:

Care este analiza completa a predicatului nominal?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Numele predicativ poate fi exprimat prin aproape toate părțile de vorbire (adjectiv, substantiv, numeral, adverb, pronume etc)

predicat nominal alcătuit din verb copulativ (scrii care este), conjugarea, diateza, mod, timp, persoana + nume predicativ (scrii care este) exprimat prin..., gen, nr, caz, grad de comparație (variabil/invariabil), forme, terminații...

Ex 1
Nume predicativ exprimat prin ADJECTIV:

El a fost drăguț.

a fost drăguț= PN, alcătuit din verv copulativ "a fost", conj IV, diateza activă, mod indicativ, timp perfect compus, pers III sg + nume predicativ "drăguț" exprimat prin adjectiv propriu zis, variavil, patru forme flexionare, două terminații, gen masculin, nr. sg, caz N. nearticulat, grad de comparație pozitiv.

Ex 2
Nume predicativ exprimat prin SUBSTANTIV.

Ei au fost elevi.

au fost elevi= PN alcătuit din nume predicativ "au fost", conj IV, diateza activa, mod indicativ, timp perfect compus, pers III, pl. + nume predicativ "elevi" exprimat prin subst. comun simplu, gen masc., nr. pl., caz N, nearticulat

2 răspunsuri:
| shermanbitzz a răspuns:

P.N= vb copulativ( a fi, a ramane) + nume predicativ( substantiv, adj, locutiune) analizezi detaliat si separat fiecare parte componenta