| ghkjghk a întrebat:

Care este campul lexical al cuvantului >CAPRA:laughing? FUNDAlaughing

Răspuns Câştigător
| Aly2 a răspuns:

Camul lexical sunt cuvinte din acelasi domeniu. De aici trebuie sa judeci tu ce tine de capra. Gandeste si multa bafta!

6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Capra - ied, tap, tarc, caprar, pajiste, lapte, branza, iarba, turma

| GumitzaDePepene a răspuns:

Ied,pajiste,caprar,lapte etc

| deadea23 a răspuns:

Caprita
Caprar
Caproaie
laughing

| coolestpageer a răspuns:

Familia lexicala e data de "AFROJACK" dar campul lexical al acestui subst este:"vaca,oaie,tap,ied,caprar,lapte,lana, coarne, miel etc"fundita?

| stefania_1502 a răspuns:

familia lexica la a unui cuv trebuie sa ii adugi u niste sufixe/prefixe nu ce au zis uni : lapte pajiste ied etc

| iuliiiia a răspuns:

"vaca,oaie,ied,lapte,lana,coarne..." nu este familia lexicala a cuvantului "Capra", ci campul lexical.