| 539776 a întrebat:

Cine imi zice si mie campul lexical al cuvantului navigatie? Funda!:*

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Întâi de toate.
Câmpul lexical cuprinde toate cuvintele care aparţin aceluiaşi domeniu, care au trăsături de sens comune şi pot fi sinonimele lor, derivatele lor, expresiile care le cuprind.
Ex. de câmp lexical al cuvântului carte: file, pagini, copertă, literă, şcoală, matematică etc.

Poti juca si in familie. Aici o persoana va spune un cuvant, iar alta va face campul lexical al cuvantului! Persoana care a facut campul lexical, va spune si urmatorul cuvant...si tot asa!
ex:padure
Camp lexical: frunze,copaci,crengi,iarba, animale[adica lucruri care se afla intr-o padure]
ex:calculator
Camp lexical: ecran, mouse, internet, gri, alb, negru, butoane...si tot asa
Si acum NAVIGATIE...
Camp lexical...

| Lighto a răspuns:

Daca ai sti ce e ala camp lexical ai sti si care e campul lexical al cuvantului navigatie straight face

| Thekeyisme a răspuns:

Vapor, echipaj, ancora, apa, punte, prova, babord, noduri... si tot asa. sper ca te-am ajutat