| HappySadness a întrebat:

Care este cea mai mare peninsula? Ca profii spun ca India da pe hatra se vede ca Arabia e mai mare.
Funditawinking

2 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Ai dreptate, Arabia este cea mai mare peninsula, am cautat in mai multe surse de pe Internet si in carti. Se pare ca profesoara/profesorul tau de geografie a gresit.
Si totusi, nu imi pot explica urmatoarele suprafete:
Peninsula Arabia - 1, 250, 000 mile patrate.
Peninsula India - 1, 269, 219 mile patrate.

| HappySadness explică:

Am descoperit eu raspunsul: La peninsula India de fapt nu s-a luat in considerare "Peninsula India" ci s-a luat toata tara si daca te uiti pe harta vezi ca India are si o bucata continentala mare ce depaseste 20 000 mile patrate, asa ca Arabia este cea mai mare peninsula de pe glob. Uite si poza cu harta Indiei.http://3.bp.blogspot.com/......_delhi.jpg si se intinde si in nord o bucata buna.