| Lullu21 a întrebat:

Care este explicatia expresiilor frazeologice: "Bun ca o piine calda", " A minca piinea si sarea cuiva"? Funda...

1 răspuns:
| criisz a răspuns:

Bun ca o paine calda - un om bun, incapabil de a face rau cuiva sau de a face vreo rautate. Faptele sale bune fiind evidentiate si cunoscute de catre toata lumea astfel ii sunt acumulate ca intr-un CV
"A manca painea si sarea cuiva" - as putea exprima tot printr-o astfel de expresie laughing) "A scoate fire albe cuiva", a a-i duce rabdarea la capat, a se juca cu nervii cuiva.
Sper ca ti-am fost de folos