| RallFy a întrebat:

Care este forma literara a cuvantului "barabule" si a cuvantului "curechi"? (Scuzati categoria) Cel care da cel mai bun raspuns pimeste funda! Va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MadalinaD a răspuns:

"Barabule" si "curechi" sunt regionalisme, adica cuvinte care se folosesc doar in anumite zone ale tarii.Asadar, forma lor literara este chiar aceasta.
Nu ma pricep la romana, dar sper sa te fi ajutat.

4 răspunsuri:
| gohsty a răspuns:

Barabula inseamna cartof iar curechi varza. formele barabula si curechi sunt folosite la tara si in operela precum popa tandahappy denumirile legumelor si fructelor de la tara uneori difera cu cea de aici
funda?happy

| DuLcyK a răspuns:

Barabule= cartofi Curechi= varza se folosesc in anumite regiuni ale tarii!

| Lupascu_Serioja_1973 a răspuns:

BARABULA nu se spune de fapt la toti cartofii ci la anumiti cartofi. Aceea care sunt foarte ponderali, dupa cum nu se spun la toate rosiile/ gogonele, trufandale si cherry. Ok? Deci BARABULA sau BARABULE sunt cartofii aceea foarte dimensionati ca marime, care sunt uneori numiti si colosali. Cartofii cei mari nu poti sa-i numesti titani sau alta denumire sunt numiti BARABULE... Multumiti cu raspunsul?

| Solomon_Catalin_1980 a răspuns:

Barabule=cartofi curechi=varza