Care este forma literara a cuvantului capritii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capricii.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde. Forma corectă şi literară poate fi căpriţei (de la căpriţă)sau capricii (de la capriciu).

| corolav a răspuns:

Şi uite-aşa ai reuşit, fără să vrei, să împuşti doi iepuri dintr-o lovitură.
Bravos!

| zurick a răspuns:

Salut! Forma corecta este capricii.(Dex)CAPRÍCIU ~i n. 1) Dispoziție de moment neașteptată și, adesea, stranie, manifestată cu încăpățânare; naz; toană; moft. ◊ ~ile modei caracter schimbător al modei. 2) Compoziție muzicală instrumentală sau vocală de formă liberă, având caracter de improvizație. [Sil. -pri-ciu] /

| Aberdeen a răspuns:

CAPRICII(sg. capriciu), adica moft, toana, etc...

sper ca te-am ajutat.

| Florincrap a răspuns:

Căpriţei.

| AllyAlly2a a răspuns:

Capricii / capritei.

| R0MW4LD a răspuns:

Capricii