| Tequilla_3721 a întrebat:

Care este mancarea voastra preferata?[una mai speciala]
Pentru descriere [preparare] dau funda!
Si eu nu sunt ca altii sa zic "dau funda" si de fapt sa uit. Chiar va voi da.
Deci ideea este sa imi spuneti un fel de mancare gatita sau desert [din orice regiune sau din orice tara] dar sa spuneti cum se prepara.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Deci:X mie imi place mult de tot tocanita de cartofi cu mazarehappy
Se prepara cam asa:
Ingrediente:
- 3, 4 cartofi mai marisori
- 3, 4 cepe
- 1 borcan 800g mazare (imi place cu multa mazare)
- ulei
- condimente
Mod de preparare:
Se toaca ceapa mai marunt (eu am tocat-o mai cum am putut). Intre timp punem la foc, o oala in care punem ulei, totul dupa ochi, si lasam sa se incinga. Dupa ce uleiul este incins, adaugam ceapa si o calim putin, pana se inmoaie si capata o culoare mai inchisa (atentie sa n-o ardem). Cartofi ii taiem cubulete, cum putem, si-i adaugam in cratita dupa ce calim ceapa. Prajim si putin cartofii, amestecam continu sa nu ardem ceapa. Dupa toace acestea, punem apa (suficienta cat sa acoperim cartofii si ceapa) si lasam sa fiarba. Dupa 10-15 minute adaugam si borcanul de mazare, si lasam sa fiarba la foc mic. Punem o lingura de bulion, sare si condimente dupa gust. Lasam sa fiarba pana cand cartofii incep sa se farame. La final, inainte sa oprim, adaugam si ceva verdeata, de preferat niste patrunjel.
Succeskiss

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru apreciere si pofta buna!kiss:X

| DeeA_9818 a răspuns:

Buna!
Mie imi plac mai multe feluri de prajituri.
Dar cel mai mult imi place o prajitura numita'Foi de Tort'.
Sincera sa fiu nu prea stiu sa o fac.
Si daca nu o fac eu mi-o face mamahappy.
Dar...ca un sfat ti-as spune ca negresa este la fel de buna.happy