| alina_4026 a întrebat:

Care este parerea voastra de ce sint oameni rai si oameni buni?

8 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Oamenii rai sunt asa pentru a se apara de ceilalti, iar oamenii buni sunt buni pentru ca si-au dat seama ca rautatea nu te ajuta la prea multe.

| monyk a răspuns:

Buna, pentru ca trebuie sa existe un opus mereu, asa e lumea facuta de D-zeu, in lume nu poate exista numai rau sau numai bine, mereu vor exista persoane care sa fie rautacioase, invidioase, pentru ca nu exista om fara pacat si daca sufletul lui este negru, nu avem ce face, dar de asemenea mai exista si oameni buni care fac mult bine si au o inima de aur, dupa fapta si rasplata, asadar cei buni sigur nu vor ramane nerecompensati, de multe ori cel bun e luat de fraier, dar oricum e bine cat traiesti sa fi om bun.

| zatz a răspuns:

Pei fara rau nu ar exista bine.cred ca asta ne depaseste capacitatea de intelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om isi formeaza un carcater de mic. Factorul care influenteaza cel mai mult este anturajul. Daca un copil creste intr-o familie modesta, decenta si cumsecade, n-ar cum sa iasa o persoana,, rea``; daca traieste in familii destramate, cu parinti cu vicii, poate lua pe o cale gresita in viata, facandu-si o parere gresita despre tot, si avand asemenea experineta, cred ca poate judeca. Devine rau in momentul in care lucrurile incep sa se incline in favoarea lui, si dintr-un motiv sau altul, ramane la aceeasi stare numai ca se adauga invidia, dusmania, gelozia si alte sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca exista Dumnezeu si Satan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca oamenii buni sunt acei oameni care iti ofera sfaturi si idei bune care te ajuta, sunt acei oameni interesati de persoana ta, iar oamenii rai sunt aceia care nu stiu sa te aprecieze la adevarata ta valoare care incearca sa te aduca la stadiul lor de ipocriti si mediocri, omul rau nu iti va spune niciodata un lucru bun, nu te va ajuta atunci cand ai probleme si se vor indeparta de tine atunci cand nu le vei mai putea oferii anumite privilegii sau ajutor. oricum nu putem fi toti la fel, toti gresim intr-o mai mica sau mai mare masura, de aceea suntem catalogati cu titlul de,. om bun,.,. om rau,.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti 100 % oameni recunosc ca nu fac nimic rau inclusiv noi,
de unde stii cine esti tu?!
nimic nu apare din nimic.motive sint, de ce? pu ce? fiecare caz e diferit,
cei buni sint miezul marului din societate cei rai un vierme urit si el stie ca daca maninca tot marul azi miine moare de foame... victima si agresor, care este rau din ei? de ce nu se intilnest 2 agresori? vinator si iepurasu... tu alegi!
ramine viu cel puternic, zice national geographic sad

| M.Danny a răspuns:

Hey...
pai parerea mea ca nu exista oameni buni sau rau exista oameni neintelesi si de aceia cica i numim noi rai sau buni.