| lov3u a întrebat:

Care este rolul constitutiei moderne intr-un stat?

3 răspunsuri:
| Pikuu a răspuns:

N avem sad

| lov3u explică (pentru Pikuu):

Si tot singura a trebuit sa il fac sad

| 76446 a răspuns (pentru lov3u):

Constituția este Legea fundamentală într-un stat. Conține articole care stabilesc forma de guvernământ, noțiuni despre granițe, limba oficială, cetățenie, împărțire administrativ-teritoriale, principii politice, sociale, economice. În Constituție sunt specificate drepturile și libertățile fundamentale ale cetațenilor, îndatoririle fundamentale ale acestora etc. Prin Constituție sunt reglementate rolul și îndatoririle puterilor in stat, ale ministerelor, relațiile externe etc.
Constituția unui stat conține principii de organizarea şi funcţionarea statului, reprezentând nivelul democrației la care a ajuns acesta.