| anonim_4396 a întrebat:

Care este rolul figurilor de stil?
Cel mai rapid are funda!happy

9 răspunsuri:
| WeAreSmart a răspuns:

Da-i funda lui iuliano4ka!

| dedee14 a răspuns:

La romana big grin... pentru a face un text, o proza, etc mai bogat(a)si mai frumos(asa) happy

| TeoDoraElena98 a răspuns (pentru dedee14):

Am de motivat utilizarea lor!laughing
Desteapto!laughing

| dedee14 a răspuns (pentru TeoDoraElena98):

Ai intrebat la ce se utilizeaza! Si asta ti-am raspuns! Citez : "La ce se utilizeaza figurile de stil?

Cel mai rapid are funda!
~ " Isteata Pamantului!

| dedee14 a răspuns (pentru TeoDoraElena98):

Ai intrebat la ce se utilizeaza! Si asta ti-am raspuns! Citez : "La ce se utilizeaza figurile de stil? Cel mai rapid are funda! "
Isteata Pamantului!

| TeoDoraElena98 a răspuns (pentru dedee14):

Ia uita te mai binelaughing

| iuliano4ka a răspuns:

Figurile de til consta in determinarea unui substantiv sau verb printr-un adjectiv sau adverb, scotind in evidenta trasaturile lucrurilor, fiintelor sau actiunilor care l-au impresionat pe scriitor. ele au rolul de a infrumuseta imainea pe care autor o doreste sa o infatiseze.

| Motea_Ortansa_1999 a răspuns:

Multumesc mult iuliano merti o fundita dar pe asta trebuie sa I-o ceri lui Teodora

| Alina_Alina_1997 a răspuns:

Rolul acestor figuri de stil în poezia,, Apă cristalină" de Liviu Damian, dă o notă poetică amplificată poeziei. Acestea, deși sunt ficțiuni, se pot asocia cu realitatea înfrumusețînd poezia și susținînd mesajul acesteia.