| Sory a întrebat:

Care este scopul Uniunii Europene? big grinbig grinbig grin

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

A mai fost recent, vezi aici:
http://www.tpu.ro/educatie/care-este-scopul-uniunii-europene/

| copilu a răspuns:

Scopul? parerea mea k este o alta organizatie facuta pentru a putea detyne mai bine controlul asupra oamenilor mai simplu un joc polityk facut cum trebuie...

| Beeline a răspuns:

UE a fost creată după încheierea celui de-al Doilea Război Mondial pentru a garanta pacea, prosperitatea şi stabilitatea pentru cetăţenii Europei.

Reprezentanţii UE au o influenţă mai mare la nivel mondial în momentul în care vorbesc cu o singură voce. Ţările UE cooperează îndeaproape în ceea ce priveşte schimburile comerciale şi politica pentru dezvoltare. UE dispune, de asemenea, de o politică de securitate şi apărare comună.

http://europa.eu/abc/12lessons/index_ro.htm

| mariusres a răspuns:

Prosperitate economica, respectarea drepturilor omului, evitarea conflictelor armate etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce raspunsuri sunt astea? Va dau eu un ra spuns New World Order. Nu mai avem granite nu mai avem armata ne imprumutam de la FMI (IMF)vezi logo pe google. Trezitiva romani ca nu mai suntem liberi demult de fapt nici odata nu am fost >pentru cei care cred ca sunt paranoic sau nu ma inteleg va rog sa nu postati aiurea si sa va documentati inainte. Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul Uniunii Europene este asigurarea păcii și bunăstirii vieții.

| Nisipeanu_Adrian_1997 a răspuns:

Scopul Uniunii Europene este de intensificare cooperarii trasfrontaliere, tranationale si inter-regionale.

| alinutzsa a răspuns:

Prosperitate economica, respectarea drepturilor omului, evitarea conflictelor armate etc.