| anonim_4396 a întrebat:

Care este scopul Uniunii Europene?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Scopul declarat al Uniunii Europene este de a realiza o uniune cat mai strânsă între popoarele Europei, in care deciziile să fie luate la un nivel cât mai apropiat de cetăţeni.
Obiectivele pe termen lung declarate de UE sunt:
- promovarea progresul economic şi social într-un mod cât mai echilibrat şi care să poată fi susţinut constant
- afirmarea identitatii europene pe scena mondială
- introducerea cetăţeniei europeane pentru cetăţenii ţărilor membre.
Din pacate pentru realizarea obiectivelor economice se iau masuri contrare conceptului economiei libere de piata, pentru cele de ordin social se restrang libertati fundamentale si se discrimineaza majoritatea in favoarea minoritatii. Pentru idealul de identitate europeana se sacrifica identitatea nationala iar cetatenia europeana va fi mult timp valabila doar pe hartie, in realitate membrii mai saraci fiind intotdeauna tratati ca cetateni de mana a doua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul la intrebarea asta se afla in documentarele zaitgeist, end game, esoteric agenda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scopul Uniunii europene este de a realiza o uniune cat mai stransa intre popoarele europei.in care deciziile da fie luate la un nivele cat mai apropiat de cetatean.va rog cei care au nevooie de intrebarea aceasta sa raspunad asa ca este foarte corec.