| MihAih a întrebat:

Care este treaba cu orele de la facultate?
Vreau sa dau la UBB Cluj, informatică si m-am uitat peste orar, curs de analiza si alte chestii legate de matematica... why? Nu scăpăm de mate? Si am vazut seminarii si chestii, cum e treaba?
Imi puteti explica cum e situatia cu sesiunile? Dai sesiune la toate cursurile, sunt cursurile opționale? Va rog să îmi raspundeti cei care sunt in cunostinta de cauza. Multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| wpetterssone a răspuns:

Matematica este de bază în informatică.
Cursul reprezintă două ore în care un profesor vorbește despre un anumit subiect. Seminariile și laboratoarele sunt pentru aprofundarea și aplicarea celor învățate.
Cursurile opționale sunt obligatorii, însă ca la toate cursurile prezența nu este obligatorie.
Prin curs obligatoriu se înțelege curs la sfârșitul căruia se dă un examen.
Sesiunile sunt la finalul modulelor (semestrelor), durează 8-15 zile și reprezintă mai multe teste pentru verificarea cunoștințelor.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Tu crezi ca poti face info fara mate? laughing
Si ca un sfat: matematica e de multe ori ascunsa, adica poti vedea diferite denumiri in orar care de fapt tot matematica inseamna.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sesiunea dureaza 2-3 saptamani, atunci ai un examen la fiecare materie din acel semestru. Cursurile optionale sunt, de fapt, tot obligatorii laughing. Examenul valoreaza x% din media finala, restul de y% e nota de la seminar/laborator.
Cursurile se tin cu toata facultatea, aici doar vine un profesor sa va vorbeasca. Asta nu e obligatoriu.
Seminarul sau laboratorul e partea practica, acolo nu sunteti toti, va grupeaza ca sa lucrati etc. Aici fiecare prof stabileste cat de mult conteaza prezenta.
Si materiile se schimba in fiecare semestru.

Nu stiu cum e la informatica in Cluj, dar LOGIC ca faci matematica.