| oo4099 a întrebat:

Buna!
Care este diferenta ca orar dintre profilul matematica-informatica si stiinte ale naturii? Materia la biologie este aceeasi sau este mai putina?(din cunostinta de cauza nu din auzite)

Răspuns Câştigător
| preacopilapentruvarstaei a răspuns:

Buna,eu anul asta am terminat mate-info, urmeaza sa dau bacul la biologie clasa a 11 si a 1, consider ca este foarte usoara deoarece este vorba despre partile corpului, si asta ar trebui sa faca parte din cultura ta generala.La mate info se face mult mai multa informatica, deoarece bacul poti sa ildai si la info daca vrei.Iar la stiintele naturii se axeaza mai mult pe chimie, biologia este aceeasi.Bafta mai departe! imi dai si mie o fundita?:*:*:*

| oo4099 explică (pentru preacopilapentruvarstaei):

Deci nu e obligatoriu sa dai bac la info?

| Dianaㄨ a răspuns (pentru oo4099):

E la alegere dintre fizica/biologie/chimie/informatica.[sunt la mate-info]

8 răspunsuri:
| Dianaㄨ a răspuns:

Este mare diferenta.
La mate-info dai teza la mate, info, romana si alegere dintre chimie/biologie/fizica.
La bio-chimie trebuie sa alegi 2 dintre biologie/chimie/fizica si dai la mate si romana.
+ Ca bacul la matematica este mai greu la mate-info [M1-modulul cel mai greu!] decat la bio-chimie [ M2- mai usor]
Si, da, faci mai multe ore de biologie si de chimie fata de matematica si informatica.
In 9-10 faci circa 3 ore de bio si 3 de chimie pe saptamana, iar daca dai la mate info faci 1 ora de info si 3 de fizica /chimie/ biologie, restul cate 2 si matematica 5 ore pe saptamana.
Iar in 11-12 la mate-info faci 4 ore de informatica. Bine, depinde de liceu, dar cam asa se merge...

| Dianaㄨ a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Si, materia la biologie este aceiasi numai ca, facand mai multe ore ai sansa sa o intelegi mai bine!

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Faci mai multe ore de bio si chimie la stiinte dar materia e aceeasi!

| Dianaㄨ a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Da, stiu. Am zis ca nu e materia aceeasi?

| loredanaaauana a răspuns:

Mate-info si SN-ul sunt asemanatoare :d doar ca la mate-info face mate M1 care e foarte grea si la SN faci M2 care e mai usoara :d