| jhgkjhkjhkjhkjhkjh a întrebat:

Care ete metoda de rezolvare a acestei probleme? thinking
O persoană are o sumă S de bani. În prima zi cheltuieste 30% din suma S, a doua zi cheltuieste
40% din suma S, iar a treia zi cheltuieste 1/4 din suma S.
din suma S.
a) În ce zi cheltuieste cel mai puŃin persoana respectivă? b) Persoanei îi rămân 100 de lei după cele 3 zile. DeterminaŃi valoarea sumei S.

Nu am nicio vaga idee.;|
Multumesc anticipat. >; d

Răspuns Câştigător
| brunetzelu a răspuns:

Salut.1/4 din S reperezinta 25% din S, concluzie pentru prima intrebare, in ziua a treia cheltuie cel mai putin.In cele trei zile persoana cheltuie 30%+40%+25%=95% din S, asta inseamna ca.i raman 5% din S care reprezinta 100lei =>S=100/5%=100*100/5=2000lei Sper ca am fost de ajutorbig grin

4 răspunsuri:
| andra97 a răspuns:

Si acum tu vrei să iţi rezolvi singur examenul?laughing

pune-ţi minte la contribuţie pentru că dacă nu iţi foloseşti creierul sigur il vei pica.
la examen nu o să fie nimeni lângă tine care să te poată ajuta.trebuie sa te descurci singurhappy.
nu mi-o lua în nume de rău dar ăsta e adevărul.Multa bafta!happy

| andra97 a răspuns:

Domnu ''cumva'' inainte sa critici rezolv-o.Chiar nu e de clasa a 4a aceasta problema dar daca te crezi asa destept de ce nu o rezolvi tu? sa vad ce mai zici atunci.winking

| iJustHaveFun a răspuns:

Lol cati ani ai frate daca pun un copil de a 4a ti-o rezolva...laughing

| ATD4guitar a răspuns:

1/4 inseamna 25% deci cel mai putin cheltuieste in a treia zi.Iar ca sa afli cat e S aduni procentele.In toate cele 3 zile el cheltuie 30+40+25=95%.Daca ii raman 100 lei =>100=5% din S(100-95).Daca 100=5% inmultesti 100 cu 20 pentru a optine 100% sin S=> S=100x20=2000 lei.