| anonim_4396 a întrebat:

Care imi poate da programa pentru examenu de la romana de luni sau ce ar trebui invatat si repetata... Funda

Răspuns Câştigător
| KyraW a răspuns:

Invata propoziitiile alea (atributiva,subiectiva, predicativa etc), si cum sa formulezi o compunere despre titulul unui opere sau continutul acesteia.E important sa iti exersezi si felul de compunere al propoziitiilor.La subiectul 1 mai mult ca sigur o sa ceara sinonime.Deci sa stii sa scrii pentru fiecare cuvant (asta e doar un exemplu) "Sinonimul cuvantului "___" este "___". Succes