| Alexandru7883 a întrebat:

Care imi spune si mie?
Doua proprietati ce caracterizeaza materialele metalice si le diferentiaza de cele nemetalice.

Răspuns Câştigător
| SoranaCs a răspuns:

Chimia de clasa a 7 sau a 8...
Metalele sunt elemente chimice cu proprietăți fizice specifice, precum: luciu caracteristic, bun conducător de căldură și electricitate, ductil și maleabil, și solid la temperatură obișnuită (cu excepția mercurului).

Nemetalele reprezintă una dintre cele trei categorii de elemente chimice, distinde prin proprietăți de ionizare și legare. Aceste proprietăți au la bază faptul că nemetalele sunt puternic electronegative, câștigând electroni de valență de la alți atomi mai ușor decât îi cedează.
funda?