| Crynutza_5332 a întrebat:

Care imi zice si mie niste muzee din Italia?

1 răspuns:
| agresor024056 a răspuns:

Italia are una din cele mai lungi si bogate istorii, pornind inca din antichitate, de pe vremea Imperiului Roman/ Pe parcursul a peste 3000 de ani, in peninsula s-au adunat vestigii si opere de arta de o rara frumusete, dar si incarcate de istorie. Daca ajungeti in Italia, trebuie sa vizitati macar o parte din cele mai frumoase si mai bune muzee. Ca sa va facem vizita un pic mai usoara, am alcatuit o lista cu muzeele care trebuie sa le vizitati in Roma, Florenta, Perugia, Venetia, Milano si Napoli.

Muzeele din Vatican

Muzeele au 503 ani vechime. Aflate in orasul Vatican, din centrul Romei, sunt unele din cele mai mari din lume, datorita colectiei uriase adunata de Biserica Catolica de-a lungul secolelor. Au fost infiintate de Papa Iulius al II-lea în secolul 16. Totul a inceput cu o statueta de marmura a lui Laocoon(cel care a incercat sa ii impiedice pe locuitorii din Troia sa accepte calul troian in dar de la greci), care a fost gasita de catre Papa intr-o vie, langa biserica Santa Maria Maggiore. Dupa ce sculptura a fost analizata de Sangallo si Michelangelo, Papa a cumparat sculptura si a expus-o in Vatican la mai putin de o luna de la descoperire.

In Vatican va recomandam sa treceti pe la Pinacoteca Vaticana, colectie care initial a fost adapostita in Apartamentul Borgia, pana cand Papa Pius al 9-lea a construit o cladire, care acum contine lucrari al lui Michelangelo, Raphael și Fra Angelico.La capitolul sculptura, va invitam sa treceti pe la muzeul Pio-Clementino, fondat de papa Clement al XIV-lea – contine opere din epoca renascentista, din anticihitate, mai ales lucrari din Grecia si Roma. Muzeul Chiaramonti, denumit dupa Papa Pius al VII, a fost deschis in 1800 si adaposteste statui, sarcofage si peste 3000 de tablete si inscrisuri pe piatra, fiind cea mai mare colectie din lume de acest fel. Muzeul Gregoriano Etrusco a fost infiinta la randul lui de un papa, Grigore al XVI-lea, in 1836. In el sunt expuse vaze, sarcofage, opere din bronz si colectia Gugliemi.

Galeria Borghese

Ramanem in Roma ca sa vizitam in continuare Galleria Borghese, o galeria de arta in care sunt expuse lucrari colectionate de cardinalul Scipione Borghese in secolul 17, printre care se numara nume ca Bernini, Caravaggio, Titian sau Rubens. In 22 de camere, pe doua niveluri, galeria te poarta prin lumea antica(secolele 1-3 d.Hr.), incluzand un mozaic celebru cu gladiatori, din 320. La nivelul superior vei gasi sculpturi clasice si neoclasice, ca Venus Victrix, de Canova.

Tot parte a galeriei este si Muzeul National de Istorie a Instrumentelor Muzicale, unde sunt expuse instrumente din toata lumea, donate de Evan Gorga, una din cele mai mari donatii de opere de arta facute catre un muzeu.

Muzeul National Etrusc

Muzeul Etrusc se afla tot in Roma, pe Villa Giulia, si are colectii formate din bijuterii, sarcofage, sculpturi de marmura si bronz. Cea mai celebra piesa de muzeu este monumentul funerar din teracota – Mirele si mireasa(Sarcofago del Sposi) reprezentati ca la o serata. Muzeul dateaza din 1889, ca parte a unei miscari nationaliste care avea ca scop adunarea tuturor vestigiilor pre-romane din zona Latium, Etruria de sud si Umbria.

Galeria Uffizi

Muzeul este unul din cele mai vechi si mai celebre din istoria lumii vest-europene si se afla adapostit in Palatul Uffizi, din Florenta. A fost construit in 1560 pentru Cosimo de Medici si a avut rol de centralizator al birourilor, cand pentru prima data au fost aduse la un loc arhiva, judecatoria, birourile administrative ca sa usureze accesul cetatenilor la serviciile statului. Pe parcursul timpului a fost umplut de picturi si sculpturi cumparate de familia de Medici si contine opere ale lui Leonardo da Vinci si Michelangelo. Muzeul exista in forma sa actuala din 1765, cu acces pentru orice vizitator.

Palatul a fost tinta mafiei siciliene in 1993, cand o masina-capcana a distrus partial camera Niobe, care a trebuit restaurata ulterior. Din pacate, frescele nu au putut fi recuperate.

Galeria Nationala de Umbria

Ne mutam din nou atentia spre centrul Italiei, unde se afla una din cele mai mari colectii de picturi din secolele 13-18. Galeria contine opere ale lui Pierro della Francesca, Perugino, Gozzoli sau Duccio. Originea colectiilor se afla la fondarea Academiei de Design din Perugia. In timpul administratiei lui Napoleon, multe din lucrari au intrat in proprietatea Bisericii, care le-a mutat in locatia actuala in 1873 – in Palazzo dei Priori.

In 1918 a fost redenumita in Regia Galleria Vannucci, sub patronajul regelui, care a facut achizitii, donatii si comenzi aditionale celor colectionate pana atunci.

Pinacoteca di Brera

In Milano se afla o colectie impresionanta de picturi, ca extensie a programului academic Brera, ce se afla in incinta palatului Brera. Principalele opere aflate in aceasta pinacoteca sunt incadrate in curentele venetiene si lombarde. Dintre cele mai importante, numim Pieta lui Bellini, Christos mort de Mantegna sau Sf. Stefan in dezbatere de Carpaccio. Pinacoteca a fost sub tutela Bisericii Catolice inca din secolul 16.

Muzeul Arheologic din Napoli

Muzeul national de arheologie din Napoli detine unele dintre cele mai renumite vestigii din epoca Romana, acumulate in baraci construite pentru cavaleria napoletana in secolul 15. Ele provin din Pompeii, Stabiae si Herculaneum, unde au fost gasite lucrari de mare calitate din Grecia, Roma si Epoca Renascentista.

Regele Charles al 3-lea al Spaniei a fondat muzeul in 1570 si apoi a fost folosit ca sediu pentru Universitatea din Napoli, pana in tarziu in secolul 18.

Printre principalele lucrari expuse aici se numara Taurul Farnese – cea mai mare sculptura descoperita ca provenind din antichitate, mozaicurile recuperate din dezastrul de la Pompeii, colec’ia egipteana de artefacte – cea mai mare din Italia – adunate de Cardinalul Borgia in a doua jumatate a secolului 18, unele din lucrari datand din 2700-2200 i.Hr.

Italia are peste 1500 de muzee si nu trebuie sa va opriti doar la cele prezentate de noi aici. Incercati sa exporati fiecare oras italian prin care treceti, atat in zonele muntoase, cat si pe litoral, pentru ca majoritatea ascund comori pline de istorie, ce merita vizitate.
Fundita?