| sweetandra96 a întrebat:

Care ma ajuta si pe mine sa fac un ex la romana de cls 8 zice asa : Construiti prop. in care sa existe un complement circumstantial de cauza, folosind grupurile de cuvinte de mai jos, ca in modelul dat. Folositi prepozitii si loc. prep variate. EXEMPLU :antrenament serios; victorie clara >- Din cauza antrenamentului serios, echipa a obtinut o victorie clara. si ma ajutati sa fac si cu celelate exemple la fel, deci trebuie sa fac cu : vant puternic; geamuri sparte si cu cresterea temperaturii; topirea calotei glaciare

1 răspuns:
| dana24 a răspuns:

Din cauza vantului puternic, geamurile s-au spart.
Din cauza cresterii temperaturii, s-a topit calota glaciara.
Sper ca ti-am fost de folos:*