| 43v3r a întrebat:

Da-ti si mie cateva exemple "Alcatuiti cate un enunt in care sa folositi adjective cu urmatoarele functii sintactice:complement circumstantial de timp, complement circumstantial de loc si complement indirect.

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

De timp: Ma duc la ea peste doua saptamani lungi. (cand:peste doua saptamani si lungi se acorda)
De loc: Ma duc la casa alba.( unde:la casa, alba se acorda cu casa)
Indirect:AM vorbit despre fata proasta(despre cine:deaspre fata, proasta se acorda cu fata)

App nu ai voie cu teme aicihappy funda?

| whatevernvm a răspuns:

Moniihappy in ultima propozitie e nume predicativ si nu ai dat complement indirecthappy

| Mоиica a răspuns:

Complemet circumstatial de loc : El s-a dus la un baiat frumos.
complement indirect:El vorbeste frumos despre copilul bun.
complement circumstantial de timp:Cand este iarna vremea este mai rece.

| NyCoLeTaaa a răspuns:

Mai, e usor. Uite nu iti zic direct propozitiile, doar iti dau intr la care rasp complementele.
1.Cct: cand? de cand? pana cand? in cat timp?
2.Ccl: unde? de unde? pana unde? in ce loc?
3. Ci: cui? cu cine? cu ce? despre cine? etc
sper ca te-am ajutat, pupic

| Musicmakesmefree a răspuns:

Complement circumstantial de timp:Te stiu de mic
Complement indirectbig grinin alba s-a facut verde
iar de loc nu stiu sa fac da astea doua sigur sunt bune

| pufoseeniee a răspuns:

Mihai vine maine( c c t).
el sta acolo(c c l).