| sergius21 a întrebat:

Care ma poate ajuta si pe mine sa imi fac media la o anumita materie.
Notele 6, 4, 4, 3 si 4 in teza
ce medie imi iasa?
si ce nota/note trebuie sa iau sa imi iasa 5

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Deci: aduni toate notele tale apoi le imparti la numarul lor ( in cazul tau la 4 pentru ca ai 4 note ) apoi rezultatul il inmultesti cu 3 apoi ce ti-a dat aduni cu nota de la teza. rezultatul il imparti din nou la 4 : si ar fi cam asa : 6+4+4+3=17; 17:4=4, 25; 4, 25x3= 12, 75; 12, 75+4= 16, 75; 16, 75:4= 4, 18. asa mi-a iesit mie calculul. mai calculeaza si tu o data ca sa fi sigur. ca sa-ti iasa 5 trebuie sa mai iei un 7 cred si-ti iese 4, 60 si ti-l rotunjeste la 5.

5 răspunsuri:
| LolaKissTheGirl a răspuns:

4. 60, adica 5 pentru ca se rotunjeste. OMG! Ce medie ai!

| Happiness_8100 a răspuns:

Pai iti iese media 4.Ca sa ai media 5 iti trebuie minim inca un 7.happy
Succeshappy

| Onutzyk a răspuns:

OMFG!
ce medii au unii

| bibicu0552 a răspuns:

Pai iti iese 4, 20. Si ti-ar mai trebui un 7 ca sa-ti iasa 4, 60 adica 5

| FeelTheSunshine a răspuns:

Pai. aduni notele. si. le imparti la cate note ai. rezulatatu il faci x3 + teza. cred ca iti iese 4. 45...:-s.