| akygreenfireflies_1576 a întrebat:

Care stie nume romanesti, de fete care sa nu se tarmine cu litera "a"?straight face

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu există astfel de nume. Toate numele gen Carmen sau Alice au orice altă origine, dar nu română.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cam complicat dar nu cred ca sunt nume asa.

| ZEU93 a răspuns:

Carmen din cate stiu happy si Alice

| DayByDay a răspuns:

Carmen, Beatrice.

| Coconut a răspuns:

Alis, Alice, Alto( e romanesc, desi e mai rar), Ani, Artemis, Beatrice(Beatris/Betti), Elis, Ester, Eveline, Ingrid, si cam atat am gasit eu. Intr-adevar, sunt f putine.

| FucktheSystem a răspuns:

Iris,Zoe,Carmen,Alis,Ines,Agnes

| Florin a răspuns:

Daca te ajuta cu ceva, nu am gasit decat un singur nume, Carmen.Restul se termina in,, a,,. Daca vrei iti dau alte nume din alte limbi. Funda?

| MadnessCaffe a răspuns:

Carmen (singurul care imi vine in minte)

| diidii a răspuns:

Carmen,Beatrice,Iris,Ingrid
funda?batting eyelashes

| M a răspuns:

Carmen e singurul!big grin
alea cu Beatrice.Alice...nu sunt romanesti

| Puffy26 a răspuns:

Romanesti nu prea stiu, dar uite unele care nu se termina in A:
-Agnes
-Artemis
-Beatrice
-Betty
-Bridget
-Caliope
-Caron
-Consuelo
-Desiree
-Faizah
-Flannery
-Flori(uite unul romanesc)
-Florice
-

| Lυα a răspuns:

Agnes - deriva din grecul agnos ce inseamna "pur, cast"

April - inseamna "aprilie" (de la numele lunii), la origine deriva din latinul aperire, "a deschide"

Beatrice - provine de la Viatrix, forma feminina a a numelui latin Viator care inseamna "voiajor, calator"

Brigitte - deriva din numele irlandez Brighid, "slavita". In motologia irlandeza era zeita focului, a poeziei si a intelepciunii.

Celine - deriva din latinul caelum, "cer, paradis"

Edit - forma ungureasca a numelui Edith, la origine format din 2 elemente: ead, "bogatie" si gyæ, "razboi"

Erin - nume englezesc si irlandez, inseamna chiar "irlandez"

Ingrid – origine scandinavica, inseamna "Ing este frumos", Ing era zeul scandinav al fertilitatii

Iris - inseamna "curcubeu" in limba greaca. Iris era numele zeitatii grecesti a curcubeului. Este de asemenea numele unei flori si a partii colorate a ochiului.

Miriam - forma originala ebraica a numelui Maria. In Vechiul Testament Miriam era sora mai mare al lui Moise si Aaron.

Naomi - origine ebraica, inseamna "placut, atractiv", este si nume japonez, "frumusete"

Noemi - forma italiana, spaniola sau portugheza a numelui Naomi

Odette – nume francez, contine elementul germanic od, "bogatie, avere"

Zoe – inseamna "viata" in limba greaca
Carmen - inseamna "cantec" in latina

- dar majoritatea sunt in limba engleza.

| myru_6393 a răspuns:

Carmen e singurul din romana restul sunt provenite din alte limbi bine mai suni si acee alintaturi de ex :lili,myru,iuly, simi, lari

| Acasete a răspuns:

Din cate stiu eu singurul este Carmen.

| Cristina_5283 a răspuns:

Carmen si Betti in rest toate se termina cu a

| elenabz07 a răspuns:

Carmen doar atat!

| dumy07 a răspuns:

Nu stiu toate fetele pe care le cunosc au numele care se termina cu "a"

| deNoTazEcE a răspuns:

Sall,Stiu eu cateva:Carmen.Lili,Mimi,Lori.Cam atatwave!