| Anonimity a întrebat:

Care sunt alimentele ce contin multe proteine?

Răspuns Câştigător
| AkexD a răspuns:

Oh,specialitatea mea!devil.
Presupun ca intrebarea n`are ca efect doar dorinta de a manca multe proteine doar pentru...a le manca.
Imi miroase a sport, si nu oricare, ci cultursim. Omule, e imposibil sa cresti fara carbohidrati, insa...proteina este esentiala,intr-adevar.
Primordial,ar trebui sa te axezi pe carne,si albus de ou. Daca vrei continut caloric scazut la un aport proteic ridicat,e recomandata carnea de pui, in special pieptul, cea de vita si pestele.
Laptele nu are atat de mult cotinut proteic, e bine insa sa-l consumi seara inainte de culcare, avand proteine cu degajare treptata. Sper ca ti-am fost de ajutor. Spor la crescut, caz in care banuielile mele sunt adevaratebig grin.

| Anonimity explică (pentru AkexD):

Da,banuielile tale sunt adevarate.Insa mai am o intrebare, carbohidratii, in ce alimente apar?

| AkexD a răspuns (pentru Anonimity):

Carbohidratii. In general,cei de care ne lovim cel mai des,sunt zaharurile. Exista insa si legume bogate in carbohidrati(cartoful,porumbul,graul si majoritatea cerealelor(granelor)). Nu-ti recomand consumul multor zaharuri,pentru ca, iti confera energia necesara pe o perioada scurta de timp. Ajunse in corp, organismul le consuma imediat, ajutand cu energie doar pentru cateva minute. Carbohidratii? asta sunt de fapt, caramizile ce`ti ofera energia intregii zile.
Recomandabil ar fi sa consumi carbohidrati complecsi, asa numindu`se ce`i enumerati(spusi)mai devreme. Ce`i ce se regasesc in majoritatea cerealelor.
Sper sa-ti fi fost de folos. big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru AkexD):

Nu uita de branza, are o concentratie mare de proteine happy

| Anonimity explică (pentru Cosmin86):

Ok,mersi

6 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Alimente bogate in proteine
1. Pestele – este recomandat atat cel alb, cat si cel "albastru", oceanic care, pe langa proteine, este bogat si in Omega3;

2. Fructele de mare;

3. Carnea de pui fara piele;

4. Carnea macra de vita (preparata la gratar sau fiarta);

5. Iaurtul degresat;

6. Laptele degresat;

| DoraFarascortisoara a răspuns:

Gandacii din Thailanda, gatiti acolo sunt cei mai bogati in proteine. In Romania, ouale, carnea de pui, branza, laptele, brocololi... Doar de la tara, de la bunici sau rude. Nu cumpara de la tarani din piata. Nu toti au produse proaspete.