| anaaaaaaaaa a întrebat:

ce ar trebui sa mananc dupa sala ca sa-mi maresc muschii pe care i-am lucrat? ...cat la 100% proteine si cat la 100% carbohidrati ar trebui sa contina dieta mea? si care sunt alimentele care contin proteine si cele care contin carbohodrati?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Astepti sa treaca de tot. Si orez = doar carbohidrati, baga si proteine.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate

carbohidrati = orez, cartofi, quinoa, paste, brocoli, paine integrala, etc.

Sa ai 5-6 mese pe zi. Cele mai importante sunt masa pre-antrenament ( bogata in carbohidrati dar si cu ceva proteine ) si masa post-antrenament ( proteine + carbo ).

Mai detaliat gasesti aici :
http://www.culturism.ro/......onale.html

Continutul in proteine/carbo al alimentelor.

Si foarte bine explicat cum sa-ti organizezi mesele, aici :
http://www.culturism.ro/......ulara.html

12 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Uite aici http://dietapentrutine.blogspot.com
ai un tabel cu toate alimentele pe care trebuie sa mananci dupa sala din punct de vedere al valorilor nutritive, tu ai nevoie de proteine multe dupa sala mai ales.
Succes!

| MrAlex a răspuns:

Orezul este cel mai bunewinking incearca sa manaci orez mai des

| anaaaaaaaaa explică (pentru MrAlex):

Si de exemplu daca am facut sport sambata si inca mai am putina febra musculara..sa astept sa treazca de tot sau pot sa incep sa fac exercitii din nou?

| anaaaaaaaaa explică (pentru anaaaaaaaaa):

Sa treaca*

| anaaaaaaaaa explică (pentru Cosmin86):

Merci pentru raspuns...dar mai am f putina febra musculara, si de sambata pana astazi au trecut 5 zile..chiar nu pot sa incep sa fac iar exercitii? nu mai am rabdarebig grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru anaaaaaaaaa):

Eh, daca nu mai ai rabdare si ai doar putina febra, du-te si trage big grin

| anaaaaaaaaa explică (pentru Cosmin86):

Super big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru anaaaaaaaaa):

Astepti sa treaca de tot. Si orez = doar carbohidrati, baga si proteine.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate

carbohidrati = orez, cartofi, quinoa, paste, brocoli, paine integrala, etc.

Sa ai 5-6 mese pe zi. Cele mai importante sunt masa pre-antrenament ( bogata in carbohidrati dar si cu ceva proteine ) si masa post-antrenament ( proteine + carbo ).

Mai detaliat gasesti aici :
http://www.culturism.ro/......onale.html

Continutul in proteine/carbo al alimentelor.

Si foarte bine explicat cum sa-ti organizezi mesele, aici :
http://www.culturism.ro/......ulara.html

| AlinPeFelie a răspuns:

Mananca mult Peste, oua, lactate, si dupa fiecare masa cate un mar, doua!big grinsi app. lenea dupa masa nu trebuie sa existe!

| denisiulian999 a răspuns:

Iti trebuie proteine de carbohidrati, masa sa fie la 30- maxim 60 min dupa antrenament. Ar putea fi compusa din: orez cu piept de pui/ vita, cartofi copti/natur cu piept de pui/vita/peste

| Cosmin86 a răspuns (pentru denisiulian999):

"proteine de carbohidrati"? straight face

| denisiulian999 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am vrut sa scriu proteine si carbohidrati. m-am grabitbig grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru denisiulian999):

Ok