| Maestro003 a întrebat:

Care sunt avantajele și dezavantajele unui basarabean care își continuă studiile în România?
2) În ce regiune a României și Universitate învață cei mai mulți basarabeni?
3) Ce părere au românii despre Republica Moldova?
4) Cum sunt tratați basarabenii în România care folosesc cuvinte rusești sau utilizează dialectul moldovenesc din Republica Moldova?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Ca avantaje as spune ca ai acces la o scoala buna, unde se poate invata civilizat si poti avea o diploma universitara, la sfarsit.
Ca dezavanate: plateste scoala, plateste chirie unde locuieste pe durata studiilor, si nu vei avea loc de munca asigurat, la terminarea studiilor.
2. Probabil Iasi si Galati,, fiind in zona modolveneasca a Romaniei
3. Perceputa ca un fel de orasel moldovenesc, mai mic.
4 da, in caminele studentesti poti vorbi fara probleme in ruseste si moldoveneste cu consatenii tai. Probabil ca cei care sunt veniti din alte tari, nu te vor intelege, dar asta nu are importanta.

| zurick a răspuns:

1) Ca dezavantaj la care m-aș gândi e să nu fie la master loc pentru basarabenieni la specializarea dorită, știu un astfel de caz.
În rest, doar avantaje cred.
2) Presupun că UAIC din Iași sau oricum ceva din Moldova, fiind mai aproape
3) Te referi ca țară sau la cei de acolo? Nu te îngrijora de discriminare, nu am observat așa ceva. În grupa mea nu sunt, dar cunosc persoane în alte grupe sau în cămin.
4) În cămine poți găsi persoane cu care să vorbești în rusă dacă-s tot din Republica Moldova sau vreun student erasmus. Însă, recomand să vorbești româna în rest.

| rapandula a răspuns:

1. Nu e vorba de avantaje si dezavantaje. Poate invata unde vrea el, nu va avea probleme nicaieri.
2. Conteaza? Probabil in Moldova.
3. O parere buna. Ca sunteti saraci vai de voi. Parerea mea? Asta e:
"Unui aceluiasi imperiu ii apartine acelasi sange."
- Adolf Hitler
4. Sunt tratati normal, ca pe oameni. La rusa e mai greu, s-ar putea sa nu fie intelesi pentru ca in Romania rusa nu e raspandita.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

1. Nu are legatura.
2. Cred ca Iasi. E si aproape, iar universitatile sunt bune. Cred ca UAIC in general.
3. Eu una nu am nicio parere. La urma urmei tot om esti, indiferent de unde vii. Nu are importanta.
4. In niciun fel. Majoritatea o sa fie indiferenti. Importanta e personalitatea ta, nu accentul sau tara de origine.

| LilWatamaloon a răspuns:

1. Avantajele ar fi că ai acces la orice tip de bursă, iar căminul este asigurat și poți veni ca student în România prin programul Erasmus, de asemenea, sunt condiții foarte bune în care poți face practică.
2.Regiunile în care învață cei mai mulți studenți basarabenii sunt cele imediat apropiate, Constanța, Iași, dar sunt și în Timișoara, sau Cluj comunități foarte mari.
3. Părerea mea sinceră ar fi că basarabenii sunt niște oameni ok care vor să învețe și să-și facă un trai mai bun. Părere generală, au o economie mai proastă ca a României.( Nu-mi place politica și nu mă pricep, dar asta aud constant)
4. Sun tratați normal, ar putea exista dificultăți când vine vorba de limba rusă, sunt unele zone în vest în care nici cei din Moldova(regiune) nu sunt tratați prea ok, darămite e bine, se pot trece peste unele diferențe și să fim oameni între noi.