| SelenaDesire a întrebat:

Care sunt cele mai bune metode de copiat pe care le-ati incercat si au mers cam de fiecare data? big grin

Răspuns Câştigător
| NewSummer2013 a răspuns:

Clasica metoda: iti scrii in palma, niciodata nu a dat gres!
Sunt intr-a 8-awinking Am ceva timp de experientahee hee
Si mai stau si-n prima banca!winking

Iar faza cu "fituica", adica bucata aceea de hartie, e tare primejdioasa! Adica profii au inceput sa se cam prinda, asa ca nu prea iti sugerez sa incerci!

la unii profi, functioneaza mai mult treaba cu "scrisul pe banca", si cei drept! si acea metoda functioneaza! Eu cand dau vreo lucrare din aceea grea din teorie si nu pot s-o retin toata, imi notez in palma chestiile elementare si inca ceva putin pe bancawinking Si am note chiar ff bune la lucrariwinking

Ce mai functioneaza?
Poi daca de exemplu azi profa a venit la clasa si v-a dat lucrare de control din lectia de zii, adica sa scrieti voi tot ce stiti, scrii si uh acolo ceva tampenii, dar lectia o rupi din caiet. ( CAND E PROFA CU SPATELE) Iar apoi te mai prefaci ca mai citesti, mai tai ceva cu pasta corectoare, imi scrii peste, itzii scrii numele, astfel in cat sa vada ca e scris atunci, pe moment, intelegi?!winking Da roade mereu la lucrarile de control din lectia de zi! Iar treaba cu celelate, ti-am spus, ai nevoie de 3 elemente: pixul, palma, bancawinking

Sau mai poti sa-ti aduci mai multe foi la tine (in ziua testului), iar in josul fiecarei foi transcrii cate un fragment din lectie, iar deasupra lasi doua foi libere goale albe.

Si cand profu e cu spatele tu tot ce terbuie sa faci este sa tragi foile de desupra si vezi continutul, iar cand vine, la bagi inapoi, simplu! De ce doua foi albe daesupra?! Fiindca:una pe care scrii, si cealalta cand ti ia profa foaia, fiindca atunci cand ti-o ia de pe banca, daca vede ca sub lucrarea tah se afla alte foi cu lectia, e clar: 1. Dar asa, ramane foaia alba, care acopera tot., si profa nu se prinde. Deaceea trebuiesc doua foi.

Eu la matematica, pe ciorne mai scriam cateva formule, si cand profa scria subiectele la tabla, eu ma faceam ca rezolv pe ciorna, si astfel am umplut foaia de calcule si socoteli (scoase de mnu stiu de pe undehee hee ), iar printre ele erau si formulele, iar profa nu s-a mai prins! A crezut bineinteles ca le-am scris atunci pe moment, cum facusem si cu calculelewinking Deci totul e sa ai cap!

Eh, cam atat, o seara buna! kisskiss
winkingwave

17 răspunsuri:
| iuliamo a răspuns:

Te uiti pe fisa si cand se uita profesoara la tine.intorci capul l-a fisa ta(lucrare, ma rog)

| C1p1 a răspuns:

In banca. lipesti guma de partea de sus a bancii lipesti foaia pe guma (pentru ca nu se vede foaia) si cand e. tragi foaia... happy forte tare

| pisi1793 a răspuns:

Scrii pe telefonblushing

| freehugs a răspuns:

Copiutele acelea minuscule ascunse intre foile testului/examenului.hee hee

| M3HappyKid a răspuns:

Pailaughing
1- fituici in penarwinking nu m-a prins niciodata aia de fancezalaughing
2-scris pe banca pe scaun
3-fituica sub fundlaughing de fapt intre cracilaughing

numai stiulaughingrolling on the floor sper sa te ajutewinkingkiss pooophappy

| razvan12345 a răspuns:

Iti zic eu unul merge 100 la 100 dar trebuie sa tii si un pic minte.Sa zicem ca dai test la biologie, inainte sa inceapa testul(de obicei cu o pauza inainte te duci si iti lasi caietul de bio la wc sau oriunde in alta parte)Dupa ce vezi testul, incerci sa memorezi ceva intrebari, ceri voie la toaleta si tu de fapt te vei duce vei lua caietul si vei memora raspunsurile deoarece acum stii intrebarile, pe urma te intorci si de acolo redactezi raspunsurile, merge 100 la 100, o fac aproape la toate testele, la teza la multe.pa.sper ca ti-am fost de ajutor.

| techUranium a răspuns:

Ei bine, la profesorii care în general nu sunt foarte atenţi se poate copia şi cu caietul deschis pe bancă, pe picioare etc.
Dacă nu, copiuţa în penar te poate ajuta. Te prefaci că-ţi scoţi un pix, în timp ce citeşti câteva rânduri.
Telefonul cu căşti ar fi iar ok. Te înregistrezi spunând lecţia, iar în timpul testului scrii ce auzi. Asta e mai mult folosită de fete, deoarece au părul destul de lung pentru a acoperi căştile.
Pentru cei ce au voie cu telefonul, lecţia o puteţi scrie într-o ciornă, în mesaje. Dacă profesorul/profesoara te întreabă ce faci cu el pe genunchi, îi poţi spune doar că te uiţi din când în când la ceas.
Copiuţa în buzunar e veche, dar e destul de ok. Dacă totuşi nu o poţi scoate, cere voie să te duci la baie, unde citeşti ceea ce nu şti. Acest lucru, însă, nu-l vei putea face a doua oară, însă o poate face colegul tău de bancă (bineînţeles, dacă vă ajutaţi la teste).
Poţi scrie pe bancă anumite cuvinte cheie, dar dacă e vorba de un test la istorie...biologie...muzică etc. nu va fi prea de folos pentru că nu veţi putea scrie poveşti pe bancă.

Cam astea ar fi... sau cel puţin astea îmi vin în minte. Bye!

| cosmy_7533 a răspuns:

Buna!
Incearca sa pui fituica pe scaun si te asezi pe ea! In timpul testului ti-o scoti putin si te uiti dupaceea o pui inapoi, daca iti zice profa sa te ridici o arunci repede in spate! big grin

| AnaisC a răspuns:

Buna!
Fata rea, ai? Daca te-ar vedea profa de mate acu'=))
Stai calma n-am numarul' ei:))
Deci:
Vorbind u un maestru in arta copiatului hai ca te ajut
Pui la inprimanta si im[rimi pe hartie apoi lipesti hartia pe sticla de suc pe care o ai in banca.
O alta metoda "neortodoxa" ar fi cu hartiuta din stilou/pis daca scrieti cu creionu ghinionu' tau:)
Si cea mai clasica cu scrisul pe mana(eu imi scriu pe brat de obicei si ma prefac ca ma scarpin:))
Pace!
www.WarAndRiot.blogspot.com

| Robee a răspuns:

Daca ai un telefon cu ecran mare e perfect, merge de fiecare data (ai mereu scuza ca te uitai la ora)

| NewSummer2013 a răspuns:

Pff...acuma sincer nu stiu cum e la voi la scoala, dar la mine profesorii stau cu ochii in patru si nu atat asta! Dar nu te lasa cu telefoane in timpul testului ( ca nu-s nici ei chiar atat de prosti!) si nici sa ne fataim pe coridor, pana la baie si-napoi sad

La noi e mai strict, de aceea ti-am dat niste metode care functioneaza numai cu profesori "mai stricti", ca la ceilati, poti scrie si cu caietul pe banca, nu te opreste nimeni! Ce Dumnezeu!

winkingkisskisskisswave

| viseaza a răspuns:

Iei mai multe foi si cu o mina de pix gopala scrii acolo subiectele si te mai uiti si cand e sa copiezi te uiti pe foiae si daca stai langa geam se va vedea si mai bine! merge!

| ecristinamc a răspuns:

Clasa noastra e experta la asta:Xlaughing
Iti zic o metoda de copiat dupa in urma careia am suferit cu totiilaughing
La chimei trei sferturi din clasa e praf...se chinuie sa treacalaughing
La testul' final din semestru' trecut (cine lua sub 5 il lasa) au scris cu markeru' pe pervaz.pe sub manca.pe ghiveciuri apoi au tras jaluzelelaughing
Au scris pana si pe dulap si au pus ceva acolo si noi ne ducem sa scoatem creta si se uitau acololaughing
Au trecut toti clasa logiiiclaughing
doar ca ne-a prins dirigu' si am dat fiecare cate 60 de lei ca sa vopseasca pervazu si tot unde era o sinteza a materiei chimie din clasa a 8-alaughing
Deci.succes la astalaughing
E costisitoare dar meritalaughing

| SelenaDesire explică:

Multumesc la toti pentru. raspunsuri. Toate au fost foarte bune! In plus, si eu stau in prima banca si la naiba, stiti ce greu e?!

| IonutzWoW a răspuns:

O metoda buna ar fi urmatoarea dar ai nevoie de oglinda:
Lipesti o foaie de hartie cu notite deasupra bancii apoi pui oglinda si se va vedea tot.
O alta metoda ar fi aceea de a-ti lipi o foaie pe talpa piciorului.
Bafta!

| Anonima264 a răspuns:

Eu una nu prea te-as sfatui sa copiezi deoarece poate te paraste un coleg.

| crocoo a răspuns:

Poti sa incerci cu un memorator sau fituici cumparate ca e putin si merita