| xxxxTipaxxxxBrunetaxxxx a întrebat:

Care sunt principalele obiective ale revolutiei romane de la 1848-1849? Funda repede!

1 răspuns:
| Trololord a răspuns:

Wow, da nimeni nu stie, frate?
In primul rand, Romania nu exista in 1848 inca. De-abia peste 8 ani apare pe harta. laughing
Ideea e ca in statele romane, dupa razboaiele austro-ruso-otomane, care au devastat romanii, deoarece s-au desfasurat pe pamanturile noastre, s-a hotarat (de catre cele 7 mari puteri europene: Anglia, Rusia, Austria [Devine Austro-Ungaria din 1867], Italia, Franta, Prusia si Imperiul Otoman) sa fie instituite REGULAMENTELE ORGANICE.
In plus, romanii erau divizati in mai multe tari, Transilvania fiind a austriecilor, Moldova tinde sa fie a rusilor si Muntenia a otomanilor. Ei doreau unirea intr-un stat national, intr-un stat romanesc. Mai ales datorita nationalismului care domina acea perioada.
In aceasta epoca a aparut pasoptismul, romanii doreau unirea intr-un stat national, cum am spus mai sus.
In Moldova s-a incercat o reforma pasnica, dar nu a reusit. In Transilvania s-a negociat cu Ungaria, dar nu s-a ajuns la un acord comun. In Muntenia revolutia era perfecta, totul mergea bine. Revolutionarii ocupasera Bucurestiul si instituisera un guvern provizoriu. Otomanii au actionat si au zdrobit revolutia. In final, ne-am intors la regulamentele organice si la trei principate diferite...