| cxxyy a întrebat:

Cat de mari pot fi cheagurile de la menstruatie?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Marimea cheagurilor poate fi foarte variabila. Aparitia si/sau posibila existenta a unor cheaguri in continutul heterogen al sangelui eliminat prin procesul menstrual, depinde pur si simplu de 2 situatii posibile sa se produca dupa cum urmeaza :
-- ori cantitatea de substanta anticoagulanta produsa este insuficienta si din acest motiv o anumita cantitate de sange ramane netratata si din acest motiv se coaguleaza,
-- sau cheagurile por sa apara si in cazul in care sangerarea este prea abundenta. In acest caz, datorita faptului ca organismul va produce cantitatea de substanta anticoagulanta necesara ca de fiecare data, volumul de substanta anticoagulanta produs NU este suficient pentru a fi tratat tot volumul de sange menstrual si in consecinta se formeaza cheagurile de sange.
Marimea si numarul cheagurilor de sange formate, depinde de raportul/proportia care exista de fiecare data intre cele 2 volume de sunstante amintite : substanta anticoagulanta si volumul de sange. Existenta cheagurilor de sange, niciodata NU trebuie sa reprezinta un motiv de ingrijorare. Multa sanatate!

| Furnicuta000 a răspuns:

Ti-ai facut cont acum cateva zile, in jumatate din raspunsuri ceri sa vorbesti in privat cu fetite. Potoleste-te ca asta e un site cu intrebari si raspunsuri, nu unde barbatii in toata firea agata fete de 13 ani

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Uneori, in timpul menstruatiei, poti observa ca elimini bucati de tesut sau sange coagulat.

Eliminarea mucoasei uterine (endometrul) va avea de obicei un flux variabil care creste treptat sau brusc. Sangerarea menstruala variaza, de asemenea, ca durata, culoare (de la sange vechi sau nou) si textura. Textura sangelui variaza ca urmare a eliminarii tesutului endometrial, care poate iesi sub forma de cheaguri de sange.

Cheagurile de sange sunt o caracteristica comuna a sangelui menstrual - pot aparea ca niste bucati cu o consistenta asemanatoare de jeleu si pot varia ca marime si numar.

In timpul unei menstruatii obisnuite se elimina aproximativ 35 pana la 40 mililitri de sange si tesut. Observarea cheagurilor, in special in zilele cele mai abundente, este normala.