| XxXxloveyouXxXx a întrebat:

Cat de tare doare un tatuaj pe omoplat?

Răspuns Câştigător
| guardian18angel a răspuns:

Sincer nu doare aproape deloc... Mai rau doare cand iti faci pe fesa sau pe mijloc. Dupa ce ti-l faci e putin mai greu pentru. ca dupa 2-3 zile incepe sa se vindece si e o senzatie de discomfort dar trece repede. Daca ai grija sa te dai cu crema si sa nu te scarpini nu vor aparea infectii.

4 răspunsuri:
| XxXxloveyouXxXx explică (pentru guardian18angel):

Mersi mult! Dar imi mai poti spune si ce crema pot folosi?

| guardian18angel a răspuns (pentru XxXxloveyouXxXx):

Am cautat pe net raspunsul cel mai bun avand in vedere ca parerile sunt impartite si cel mai binee in felul urmator:

Dupa ce trec doua ore de la terminarea tatuajului, se inlatura cu grija folia de pe tatuaj.
Spalati-va bine pe maini cu un sapun antibacterian. Apoi se va spala cu atentie cu apa calduta si cu un sapun antibacterian tatuajul, si se sterge cu atentie cu un servetel uscat si igienic prin tamponare. Se va aplica dupa aceea un strat subtire de bepanthen unguent (nu kanamicina sau bepanthen crema!)
In primele aproximativ 7-10 zile se formeaza o cojita subtire. Pana la caderea completa a acestei cojite incercati sa nu o udati cu apa, deoarece se poate rupe si astfel se produce o sangerare si astfel pigmentul poate fi eliminat din piele. Aplicati Bepanthen unguent de 5 sau 6 ori pe zi. Tatuajul trebuie mentinut tot timpul umed si nu uscat deoarece cojita se poate rupe. Nu va scarpinati si incercati de asemenea sa nu atingeti sau loviti tatuajul.
Pana se formeaza coaja va curge culoare din piele acest lucru fiind normal si trebuie sa intelegeti ca acest lucru nu afecteaza tatuajul.
Dupa circa 10 zile cojita va cadea si va ramane tatuajul care va avea culorile mai sterse. In aceasta perioada va trebui inca zece-cinseprezece zile sa ungeti tatuajul cu bepanthen unguent pana la completa vindecare. Dupa ce a cazut cojita nu mai trebui sa va feriti de apa, dar trebuie sa feriti de lumina solara sau orice alt generator de ultraviolete.
Dupa aceasta perioada de ingrijire, va cadea pielea alba si culorile isi vor recapata intensitatea ca atunci cand a fost executat tatuajul.
Timp de 3 luni, la plaja sau solar incercati sa expuneti tatuajul la soare cu o crema de plaja cu factor mare de protectie (50).

Ai grija de tine happy

| XxXxloveyouXxXx explică (pentru guardian18angel):

Mersi mult! Chiar mi-ai fost de ajutor! :*

| guardian18angel a răspuns (pentru XxXxloveyouXxXx):

big grin. cu placere