| Nemessys a întrebat:

Cat este de important pentru voi ca partenerul sa aiba studii superioare? In special pentru fete, baietii stiu ca nu-s pretentiosi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E important să-l ducă capul,să am ce vorbi cu el,să fie descurcăreţ. Părinţii mei au,de exemplu, un prieten fără studii superioare, dar pentru asta tot are un job din care câştigă foarte bine şi mai e şi o adevărată enciclopedie ambulantă.Cu sau fără facultate, important e să aibă o meserie din care să câştige bine, să nu fie vreun pârlit şi nu, nu o zic pentru că sunt materialistă.

110 răspunsuri:
| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

După 30 și ceva de răspunsuri tâmpite, a dat domnul sa apară unul bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu o zic pentru că aş fi vreo materialistă.*
Scz, sunt cam prăjită la ore din astea. laughing

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei să stai cu un bărbat care câștigă bine, asta e una din condițiile tale dar tu nu ești materialistă, interesant.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot impotriva ta pica oricum ai da-o. De ce esti prajita, ce ai bagat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tipa cu studii superioare ar fi "indreptatita" sa vrea un tip tot cu acelasi gen de calificari.Nu ar merge o relatie intre una cu 2 facultati si doctorat in ele si un partener cu 12 clase(care nu a mai frecventat niciun fel de curs dupa liceu), din motive evidente.Ea s-ar invarti in alte cercuri, ar purta discutii de un alt nivel, ar avea o cultura generala mult mai dezvoltata.El s-ar putea simti inferior in anumite contexte sociale.
Exclud din start varianta asta, cu doar 12 clase, indiferent de cat de profitabil ar fi ceea ce face el.
Prefer sa aiba o facultate.Si nu orice facultate, sunt destul de multe care-s inutile si i-ar fi oricum imposibil sa profeseze in "domeniile" alea.Eu am standarde destul de ridicate in ceea ce ma priveste, facultatea in sine fiind cel mai de jos obiectiv.Si ar aparea un dezechilibru daca el nu ar pune pret pe aceleasi gen de calificari pe care le vreau eu.
Bine, o facultate ar putea fi compensata si cu frecventarea unor cursuri (cum ziceai si tu intr-un raspuns) si cu o cultura generala dezvoltata. Dar daca cursurile alea sunt de make-up, nu prea ma incanta situatia.Tot ceva intelectual trebuie sa fie si nu pot sa-ti dau un raspuns despre o situatie abstracta, mi-ar trebui un scenariu concret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Dacă îl duce bibilica şi ştie cum să se descurce, automat va avea şi bani.Despre asta e vorba.N-am eu nevoie de banii lui, că o să-i am şi eu pe ai mei, urăsc ideea de a sta pe banii unui bărbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Bine,cum spui tu.
Nimic.Aşa sunt eu când mi-e somn şi nu pot să adorm.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing poate că o să aibă bani dar nu când te cunoaște pe tine, atunci o să fie pârlit iar tu o să te duci cu altul cu bani.
Te-a trezit tunetul și pe tine? Era Dumnezeu cred, nu mi dă pace.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Dar despre un caz în care a învățat el ceva pe cont propriu din seminarii, carti, mentori și cursuri on line? De ala ce ai zice?

Si încă o întrebare. Dacă tu ai fi cu un bărbat la date și l ai întreba dacă are facultate și el ți ar răspunde ca da, are, tu ai avea posibilitatea sa afli dacă te a mințit sau nu FĂRĂ sa ii ceri diploma.

Este prima data când nu sunt de acord cu tine. Facultatea ne ajuta doar pe plan profesional. Ai adus vorba de niște lucruri printre care se afla și cultura generala. Nu înțeleg ce legătură are asta cu facultatea dar ma rog.
Ai mai zis și ca nu s-ar putea o relație dintre cineva cu 2 facultăți și cineva cu doar 12 clase pentru ca ar fi un dezechilibru prea mare și ala s ar simți inferior. Ma îndoiesc. Și de ce s ar simți inferior?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

"Dar despre un caz în care a învățat el ceva pe cont propriu din seminarii, carti, mentori și cursuri on line? De ala ce ai zice?"
Depinde ce inseamna acel "ceva" si ce ar face acum.Ar fi un tip ambitios, probabil as avea o parere buna.
Eu nu ies la intalniri.Si nici nu l-as intreba din senin daca are sau nu facultate, as astepta sa aduca el vorba de asta.La inceput nici nu m-ar insemna, oricum.
"Este prima data când nu sunt de acord cu tine" sad
Facultatea nu are o legatura propriu-zisa cu cultura generala.Dar e greu de crezut ca o persoana cu doar 12 clase ar putea sa fie interesata de aspectul asta.De obicei persoanele care au deja o cultura generala inteleg importanta unor calificari superioare(nu neaparat facultate, si exemplul dat de tine poate fi ok). Cultura generala acumulata doar din liceu e 0, si daca o persoana nu are de gand sa faca ceva dupa liceu(studii de orice fel),nu prea cred ca ar tenta-o sa invete despre ceva "inutil",doar de dragul de a stii.
Pentru ca ar fi inferior. El ar avea o munca fizica,necalificata,iar ea ar fi undeva mai sus intr-o oarecare ierarhie sociala, de care cel putin unul dintre ei ar putea tine cont.
Nu spun ca i-ar fi inferior pe toate planurile doar pentru ca nu are facultate, e strict dpdv intelectual. Poate sa-i fie superior din alte puncte de vedere, poate mai importante.
Dezechilibrul ala ar aparea inevitabil, mai ales ca ea este cea superioara lui,

| gemeni6226 a răspuns:

Sunt de acord cu hyacinth as mai adauga ca chiar daca nu are facultate dar sa avem subiecte comune ce sa putem dezbate sa aiba totusi o cultura generala bine pusa la punct ceea ce poti obtine si fara facultate daca citesti carti si te informezi zilnic.Dar nici aceea nu mi-as dori si am pierdut astfel destui parteneri (adica nu i-am vrut eu)deoarece desi erau cu o cultura generala bine pusa la punct voiau sa se afirme doar ei si pe mine nu ma lasau sa vorbesc ori ce fel de relatie este aceea in care un el mereu domina si nu lasa partenera sa vorbeasca? n-o asculta? sau nu prezinta un interes ceea ce spune ea?

| TFL a răspuns:

Daca te iei dupa acel 80/20 crede-ma ca conteaza enorm de mult sa ai studii superioare, adica nu poti sa intretii o printesa pe 2000 cu tot cu bonuri de masa ( restaurant, mall, etc )

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Asta este altceva. Da, ceea ce ai spus aici este corect, dar uite ca nu toate gandesc ca tine. Sunt multe incuiate care au impresia ca informatia sau skill-urile pentru ceva anume ti le poti lua doar de la o facultate si au impresia ca singurul loc unde poti invata ceva, este numai acolo. Daca ele folosesc internetul numai ca sa-si arate curul si tatele si sa primeasca validare de la catelusi, asta este fix problema lor.
Asa cum am mai zis si mai sus facultatea sau orice alta pregatire se ocupa doar de partea profesionala, de persoana noastra trebuie noi sa ne ocupam, daca nu noi, atunci altiiwinking. Si chiar daca ne ocupam, nu avem cum sa-i dovedim unei persoane asa ceva, doar in timp.

| Nemessys explică (pentru TFL):

Da ce este femeie aia? Printesa incat sa o intretii tu? Ea nu se poate intretine singura?

Pentru mine studiile superioare sunt extrem de importante. Am pretenţia ca partenera să cocheteze cu ele, chiar dacă nu absolvă niciodată. De fapt ăsta e un ideal. Să nici nu îşi dorească să renunţe la ele vreodată. Nu e nimic mai frumos ca o femeie care îşi cercetează şi cultivă sinele într-un mod superior superficialităţii cotidiene, cu dorinţă, curiozitate, creativitate şi pasiune. Să se studieze superior în permanenţă, să îşi permită accesul la virtuţi care îi înalţă existenţa: curaj, înţelepciune, justiţie.
Dacă le face pe astea, sigur nu duce lipsă de cele triviale. Nu îşi permite nimeni să o ardă cu dubito, ergo cogito, cogito ergo sum când are stomacul gol.

Aaa, era vorba de facultate? Educaţia academică nu relevă foarte multe despre o persoană, şi mai ales nu garantează (aproape) nimic legat de inteligenţă, carieră, capacitatea de a face bani etc.
În consecinţă, nu e important absolut deloc dacă partenerul are sau nu studii superioare (academic). Cel puţin nu în mileniul ăsta.

| Nemessys explică (pentru Unknownzgw):

Too late man. ti-as fi dat si tie o funda.
Dar ai o bere din partea mea si multe aplauze!

Prefer berea oricând. Fundele-s pentru gagici, deci ai dat-o cui trebuie.

| TFL a răspuns (pentru Nemessys):

Glumesti sau cum, conceptia unei femei in ziua de azi ce e al meu e al meu, ce e al tau E AL NOSTRU

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

N-o mai da la intors cand esti prinsa...

| Ofiintă a răspuns:

Personal, nu am inferiorizat pe nimeni din asemenea considerente. Am avut câteva experiente mai putin placute in legatură cu barbatii care nu au aveau diploma de bac, si asta pentru că ei m-au inferiorizat pe mine.
Pentru mine nu a contat neapărat, dacă au sau dimpotrivă studii superioare, si asta pentru ca nu consideram ca fiind ceva iesit din comun o diplomă de licenta.
In schimb, contează să am elemente comune cu acel cineva, altminteri, relatia nu ar fi una plăcută.

| troleibuz a răspuns (pentru Drimmero):

Cu ce te ocupi de ti se pare asa anormal sa iti doresti alaturi de tine un om care se descurca in viata?

| troleibuz a răspuns:

Va recomand sa faceti facultati. Chiar daca nu sunt unele stralucite. Complet inutile nu sunt. Va pot scapa de unele frustrari si complexe de inferioritate. Profitati de faptul ca facultatile in Romania sunt aproape gratuite. Nu stiti niciodata ce oportunitati vi se vor arata in acei ani

| Nemessys explică (pentru troleibuz):

Cum naiba poti toci ceva ce oricum nu te intereseaza? laughing Eu unul nu pot.

| troleibuz a răspuns (pentru Nemessys):

Nu se toceste peste tot. Si mi se pare imposibil sa nu ai un domeniu care sa te intereseze

| Ofiintă a răspuns (pentru troleibuz):

Probabil suferă de complexe de inferioritate. Te asigur de faptul că nu vei ajunge la un numitor comun cu el.

| Nemessys explică (pentru troleibuz):

Toata lumea are un domeniu de care este interesat, insa multe domenii nu se gasesc la facultate si chiar daca se gasesc, sunt de tot rahatul, nu se livreaza informatia care trebuie. Exemplu facultatea de business, facultatea de economie si facultatea de marketing. Sunt pielea plii. Adevaratul marketing se invata de la mentori, cursuri on-line, seminarii/webinarii si bineinteles PRIN PRACTICA. Incercand, incercand si incercand. Cei care se duc la acele 3 facultati cu gandul ca o sa aiba multi bani, deja au pierdut din start si o ramana super dezamagiti. Nu zic ca nu ar reusi, dar multi pleaca cu ideea,, eu nu trebuie sa fac nimic, facultatea o sa faca totul pentru mine si o sa ma invete TOT. Eu nu trebuie sa mai invat nimic in plus".
In ziua de azi apar job-uri si oportunitati noi, care in urma cu 5 ani nu existau. Chiar crezi ca facultatile tin pasul cu evolutia asta? Ma indoiesc. happy

| Nemessys explică (pentru Nemessys):

Ca tot am vorbit de business, nu facultatea aia te face antreprenor, tu inveti singur cum sa devii unul. happy

| Armyanka a răspuns:

Nu neaparat, degeaba are el facultati si mastere daca habar n-are sa se comporte cu o femeie. am cunoscut baieti de genul si de majoritatea am ramas profund dezamagita. atat de dezamagita incat nici nu am mai continuat sa-mi caut iubit de prin facultate. unul cu mai putine studii superioare poate fii de 10 ori mai descurcaret si versat..depinde de la om la om. dar asta depinde si de ce cauti la un barbat... pentru mine treaba asta n-ar conta, dar nici nu as accepta sa aiba un job d-asta gen gunoier. iubire, iubire, da' ce altceva poate sa-mi ofere?

| Nemessys explică (pentru Armyanka):

Dar e musai sa aiba permis, asa-i? laughing

| Armyanka a răspuns (pentru Nemessys):

Bingolaughing