| mardeamor a întrebat:

Cat traieste o rata leseasca de la tara?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pana o tai nu se stie.

| iakari a răspuns:

2 ani

| Duminica_Alex_1993 a răspuns:

8-13 ani, traiesc si mai mult de obicei, e o pasare rezistenta la boli, sa te bucuri de ea.

| mihamay a răspuns:

Am avut o rata leseasca in copilarie. Era alba. Statea in curtea bunicii si cand veneam sambata la tara si vedea masina pe pod venea leganandu-se catre poarta. Ii dadeam paine din mana si ma pazea tot timpul. Cand mancam vara in curte imi ciugulea mustele de pe picior. Venea la palma cand o chemam. Nu a taiat-o nimeni. Intr-o sambata cand am ajuns la tara nu a mai venit spre poarta. Murise saraca. Cred ca avea 5 ani, daca nu mai mult... Mi-e dor de ea. Acum am la tara la soacra mea 9 rate si destui boboci, mari mici.Cresc singure acolo. A murit soacra. Mai le arunca o vecina grau si le mai pune apa. Le-am facut o "piscina de 2/1 adanca de 0.50". Mi-e tare drag de ei.