| Bd_Michael_1999 a întrebat:

Daca o rata leseasca a clocit deja 5 sptamani si nu mi-a scos nimic si am pus-o imediat dupa credeti ca mai sta inca 5saptamani?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ratele lesesti colcesc un timp mai indelungat decat cele normale.Mai lasa-le 3-4 zile.Acum poti scoate un ou de sub rata si il agiti un pic sa vezi daca sunt "clocite". Daca agitand-ul se misca ceva inauntru, oul nu mai e bun.Il poti arunca.Asa cu toate. Mai e problema daca rata a avut ratoi langa ea. Daca nu a avut, nu scoate.

| yooocosti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ramon, vad ca te pricepi ma poti ajuta si pe mine intr-o problema?
am o rata leseasca pe oua si in mod normal maine s-ar implini termenul in care ar trebui sa scoata 4/8/2016 dar pana acum nu e ciocanit niciun ou...ratoiul este bun pentru ca am mai avut date oua la cineva si i-a scos
care ar fi problema?
multumesc anticipat

| anonim_4396 a răspuns (pentru yooocosti):

Poate intarzia cateva zile, nu dispera. De fapt o rata leseasca nu scoate prea multi pui. Si de cand ai pus ouale, ele incep sa incubeze abia dupa cateva zile cand ouale s-au infierbantat la temperatura de incubare. Abia apoi poti sa numeri zilele cat ar trebui.Deci mai lasa-le, sau daca ai un incubator, baga-le in incubator.De fapt si eu eram nelamurit si le-am bagat in incubator, unde au mai stat cateva zile, nu mai retin cate. Deci daca ai numarat zile exact din ce zi ai pus rata pe oua, atunci mai dureaza peste termen.

| EduardVal a răspuns (pentru anonim_4396):

Și-i cum va daca pot sa fac o rata Românească (Polară) sa îmi cada cloșca?
Mulțumesc ❤️

| Bd_Michael_1999 explică:

Nu ouale nu erau bune deloc nici unu si am luat alte oua de altcineva, si am pus-o imediat dupa, mai sta inca 5 saptamani daca a stat deja inainte 5?

| AlexMarian17 a răspuns (pentru Bd_Michael_1999):

Parerea mea este sa nu o mai lasi sa cloceasca deoarece, exista posibilitatea sa moara pe oua din alte motive(paraziti, boli) asa ca mai bine arunca ouale.