| Ananas2 a întrebat:

Cate kg e normal sa aiba o fata de 14 ani cu inaltimea de 1.74?

7 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

in jur de 65 eu cred ca-i bine

| MadnessCaffe a răspuns:

62-63 cam asa.Iti poti calcul BMI (Indicele de masa corporala)

Iei inaltimea la patrat, adica 1. 74 x 1. 74 si rezultatul il imparti la kilograme. Ce iti rezulta trebuie sa se incadreze in niste cifre.Sub 18 e subponderal, 18-24. 99 e normal, peste 25-29. 99 e supraponderal si de la 30. 00 in sus obezitate.

| TwEEty_9286 a răspuns:

Intre 60-65happy. numai bine...pa Pa*

| LoveBonJovi a răspuns:

Ar trebui să aibă 64 de kilograme.

| RockStar a răspuns:

Eu am 1, 59 si am 49 de kg laughing) x_x
Deci sincer daca ai 1, 74 este bine sa ai 64 xD happy:*

| LoveIsMyDrug a răspuns:

Pai trebuie sa scazi 10 din inaltime big grin.
74-10=64
Deci ar trebui sa ai in jur de 64 big grin.

| Winnie_3113 a răspuns:

Este un fel de "regula" prin care nutritionistii ne invata ca numarul kilogramelor reprezinta numarul inaltimii - 10. Deci daca ai 1. 74 trebuie sa ai 64 de kg.