| anonim_4396 a întrebat:

Cate sanse sunt ca o persoana care a incercat pentru prima data sa fumeze marijuana din curiozitate/anturaj/etc, sa ii placa dar sa se opreasca acolo, sa fie ultima data?

De exemplu, prietena mea stie foarte bine ca nu sunt de acord cu fumatul (de orice fel), droguri si alcool, dar de cand e plecata la facultate in alt oras, a recunoscut ca a incercat marijuana de vreo 2-3 ori (pe langa tutun, desi asta nu vrea sa recunoasca). Cum as putea sa o fac sa inteleaga ca nu are nevoie de asa ceva? De multe ori am incercat sa port discutii pe tema asta dar se terminau repede cu urmatoarea replica din partea ei: "poti avea control sa nu devii dependent". O mare prostie de altfel. Aveti vreun sfat?

Ne vedem cam de 2 ori pe luna in afara de vacante (sunt vreo 500 de km intre noi) dar in rest nu stiu ce face ea acolo chiar daca vorbim destul de des. Poate sa imi zica orice dar sa faca chestii care stie ca m-ar deranja si deci, sa imi ascunda. Cum as putea sa o conving sa inceteze sa mai incerce chestii de genul asta?

Sunt satul de cei care ma fac comunist sau care imi spun ca sa o las in pace ca e tanara si ca marijuana face bine. Doresc raspunsuri serioase. Sper ca mai exista oameni care gandesc "curat".

Multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde stii tu ca nu are nevoie? Si nu, de la cateva fumuri de marijuana pe luna nu devii dependent

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa ii vorbesti despre efectele negative ale drogurilor, si mai ales de ce ii vor face parintii cand vor afla.

| Fleiby a răspuns:

Ok, deci: sunt studii care zic ca marijuana nu a omorat pe nimeni. Nu exista morti confirmate din cauza cannabisului. Totusi, tigarile si alcoolul sunt periculoase, mai ales tigarile pentru ca provoaca cea mai mare dependenta. Convinge-o doar de efectele naspa ale alcoolului si tutunului.

| Gabriel1934 a răspuns:

0.5%